Важно безбедносно ажурирање за macOS Mojave и Каталина

MacOS

Заедно со ослободување на macOS 11.5, пристигнаа безбедносни ажурирања и за macOS Каталина и Мохаве. Вклучените поправки се за грешки што можат да доведат до малициозни апликации да добијат root пристап, произволен код што работи со привилегии на јадрото и многу повеќе. Постојат повеќе од 20 безбедносни поправки за macOS Каталина и Мохаве. За многу корисници, ризикот од овие безбедносни проблеми може да биде мал, но некои се потенцијално сериозни, ова се важни ажурирања што треба да ги инсталирате.

Apple сè уште е свесен за различните верзии што се на пазарот на macOS на пазарот. Ова е причината зошто штотуку ги објави безбедносните подобрувања на оперативните системи Мохаве и Каталина. Повеќе од 20 безбедносни поправки Иако се чини дека тие не можат да влијаат врз нас како просечни корисници, мора да имаме предвид дека тие се од суштинско значење за секогаш да не чуваат од каква било инхерентност.

Треба само да одиме Системски преференции> Ажурирање на софтвер> За овој Mac> Ажурирајте го софтверот и проверете дали ажурирањата се подготвени. Ајде да видиме што се поправени, меѓу многу други, дистрибуирани за macOS Каталина:

 • Апликацијата може да изврши произволен код со привилегии на јадрото. Фиксирано е со подобрување на валидацијата на влезот.
 • Отворање на злонамерно направена датотека може да предизвика неочекувано завршување на апликацијата или извршување на произволен код. Беше исправено, отстранувајќи го ранливиот код.
 • Локален напаѓач може да предизвика неочекувано завршување на апликацијата или произволно извршување на кодот. Решени благодарение на фактот дека тие имаат подобрени проверки.
 • Злонамерна апликација може да добие привилегии од root на Bluetooth. Беше решено со подобрување на администрацијата на државата.
 • Злонамерна апликација може да добие привилегии за корен во CoreStorage. Беше фиксирано, подобрувајќи ја валидацијата.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.