Вратете го просторот на дискот по инсталирањето на OS X El Capitan

Вратете го просторот на дискот-hdd-el capitan-0

Наводно, со секоја верзија на OS X повеќето аспекти од претходната се подобруваат, вклучувајќи нови функционалности и за жал зачувувајќи ја чудната грешка, дури додавајќи и други што порано не постоеле. Како и да е ова не е вообичаен тоник а подобрувањето во корисничкото искуство е опипливо, сега со OS X El Capitan сме во оваа позиција, односно подобрена и полирана верзија на OS X Yosemite.

Како и да е, некои корисници го пријавија тоа по инсталирањето на OS X El Capitan, просторот на дискот беше мистериозно намален и без причина се поминати дури и тестови алатка за дискови без резултат.

Вратете го просторот на дискот-hdd-el capitan-1

За да ја проверите количината на достапен простор на дискот, само одете во горното мени во > За овој Mac> Складирање, во овој дел ќе биде прикажан зафатениот простор од датотеки поврзани со аудио, видеа, апликации, фотографии и други. Право во овој последен дел «Други», е местото каде што просторот можеби не е како што се очекуваше. За да провериме дали тоа се совпаѓа со преостанатиот простор, можеме да го отвориме Пронаоѓачот и да кликнеме на Macintosh HD со десното копче, а при добивање на информации се прикажува просторот.

Вратете го просторот на дискот-hdd-el capitan-2

 

Се чини дека сето ова доаѓа затоа што Spotlight не го индексира дискот правилно по инсталацијата и треба да бидат принудени да го сторат тоа повторно. За да го направите ова, ќе одиме на > Системски преференции> Рефлектор, потоа во табулаторот Приватност ќе го вклучиме дискот за подигање и повторно ќе го отстраниме, ова ќе го присили Spotlight да го реиндексира и со тоа правилно да го врати меморијата за складирање.

Неуспехот може да се должи на привремени мемории од верзии пред OS X El Capitan што е рамномерно може да порасне до 30 или 50 GB. Ова дејство на повторно обележување на дискот го обновува тој простор, иако со текот на времето, проблемот може да се појави повторно со ново ажурирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дарио Наваро dijo

  Ви благодарам. Рефлекторот престана да работи правилно!

  1.    SSSTN13 (@ SSSTN13) dijo

   аагг, истото ми се случи> _

   1.    Дарио Наваро dijo

    Како и да е, Spotlight сега работи полошо отколку пред ажурирањето. Нема да ги најде датотеките ако точниот збор содржан во името на датотеката не е вклучен во пребарувањето. На пример, ако ја барам датотеката DSC_25676, таа не може да ја најде со пребарување на 25676 или SC_25676 на пример
    Ова е многу полошо од порано!

 2.   Andre dijo

  Здраво, бидејќи го вклучив дискот за подигање, ве молам, слика ако не се мачам многу. Благодарам

 3.   Андре dijo

  Извинете, веќе е решено, повторно благодарам и благодарам за целата помош што ја добивме од сојдемак!

 4.   SSSTN13 (@ SSSTN13) dijo

  Благодарам многу!! не само што не беше ослободен просторот, туку беше оштетено и она што покажува простор на дискот> :(