Го решава заостанувањето што се случува при изборот на "Отвори со" во OS X

Отворено топче на плажа x-отворено со-0

Она што сите го сакаме е нашата опрема да работи како часовник секогаш совршено без застој или одложувања во она што го бараме од нив, се разбира ова е скоро утопија бидејќи колку и да сме внимателни кон одржување на системот, секогаш постојат одредени точки што можат да се подобрат.

Разбирливо е дека постојат задачи за кои секако е потребно подолго време на чекање како што е уредување видео, примена на филтри во фотографски проект ... сепак постојат и други основни задачи кои треба да се изврши во моментот, како оној за кој ќе зборуваме денес.

Отворено топче на плажа x-отворено со-1

Нормално, постојат претходно дефинирани апликации за отворање датотеки, извршување апликации ... но или затоа што сакаме да пробаме нова програма или најдовме подобра алтернатива, имаме можност да го направиме тоа преку помошното мени со кликнување на датотеката или апликацијата за која станува збор. користејќи го десното копче (CMD + Кликни) и изберете ја опцијата «Отвори со ...».

Кога го правиме ова, системот бара индексирани апликации што можат да извршат тип на апликација или датотека што ни треба, поради оваа причина ако дискот е зафатен со други задачи, повеќе од веројатно е дека се појавува страшната топка на плажа како се врти.

Со овој „трик“ можеме да дадеме приоритет на времето на чекање и да го подобриме пристапот едноставно со ресетирање на „Лансирање услуги“. За ова е потребно да се отвори Комунални услуги> Терминал и залепете ја следнава команда:

/ Систем / Библиотека / Рамки / Основни сервиси. Рамка / Верзии / А / Рамки / ЛанусСервис. Рамка / Верзии / А / Поддршка / регистер-убиј-убиј-р -ф -в -доменски локален -доменски корисник -домен систем

Друга опција е да го сторите истото преку програма за одржување како онаа за која зборувавме пред малку и што за мене е најдобра од сите бесплатни опции, не е ниту повеќе ниту помалку од Оникс во неговата Компатибилна верзија за OS X El Capitan.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   голем судија dijo

  Здраво Мигел, ми се случува заостанување слично на ова, но при стартување на сафари. Имам MacBook Pro и iMac и истото ми се случува и на двата компјутери ... Јас ги стартувам и двајцата и кога ќе влезам во сафари топката продолжува да се врти додека не ја затворам со сила 3, 4, па дури и 5 пати ... не знам што може да биде. На двата компјутери кога отидов во Ел Капитан не инсталирав од нула, но ОС работи добро за мене, освен за Сафари како што објаснив. Дали знаете нешто што може да се случи ??? Патем, неколку пати поминав низ Cleanmimac, расчистувајќи историја, колачиња и сè друго на сафари, и ништо… .. не останува исто. Екстензии само ublcok и друга за превод, но јас секогаш ги имав овие и никогаш не ми ја даваше оваа грешка.

  Би ја ценел секоја помош, без оглед колку е минимална, ви благодарам.

  Салу2.