Грешка ве предупредува да го надградите вашиот стар Mac на Монтереј иако е некомпатибилен

Надградба

Колку и да се обидува Apple да го спречи со бета ажурирања, да биде тестиран од илјадници програмери на Apple за можни багови, одвреме-навреме по еден од тие „скривања“грешки» во новите верзии на оперативните системи.

И се чини дека една од тие грешки им пречи на некои корисници на постари Mac кои користат macOS Биг Сур, и дека нивните компјутери се некомпатибилни со тековниот macOS Monterey. Па, ако веќе им е мака што не можат да ги ажурираат, тоа е уште повеќе кога неразбирливо добиваат известувања на екранот на нивните компјутери со барање да се ажурираат на macOS Monterey...

Кога ги надградивме нашите Mac пред неколку месеци од macOS Big Sur на macOS Монтереј, забележавме многу нови функции (и оние кои доаѓаат, како што е Universal Control) кои Apple ги вклучи во својата нова верзија на macOS. Но, за целосно искуство, потребен е релативно модерен хардвер, така што компанијата ги исклучи постарите Mac од листата на уреди компатибилни со macOS Monterey.

Засега се е нормално. Нормално е секоја година што изминува и Apple лансира нов оперативен систем, без разлика дали за Mac, iPhone, iPad и други уреди, постарите модели „паѓаат“ од листата на компатибилни уреди. И иако Apple има тенденција многу да ја „протега“ возраста на таквите компатибилни уреди, тоа е законот на животот.

Но, љубопитно во случајот е што се појави грешка во најновото ажурирање на macOS Big Sur. Одвреме-навреме, наведените „бубачки“ предизвикуваат на екранот на вашиот стар Mac се појавува предупредување ве потсетува да го ажурирате вашиот компјутер на macOS Monterey, иако тој не е на списокот на компатибилни уреди и затоа не може да се ажурира.

Ако сте еден од засегнатите корисници, не грижете се. Игнорирајте го предупредувањето и почекајте Apple да го поправи во иднина ажурирање на macOS Big Sur. Сега имате уште еден „изговор“ да купите нов Mac….


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.