Грифин воведува MagSafe за 12-инчниот Macbook

breaksafe-грифин-1

Кога Apple го претстави новиот 12-инчен Macbook со неверојатно мала големина, со тастатура со пеперутка што во голема мера ја олеснува задачата за пишување за нас кои поминуваме многу часови пред компјутерот и единствена USB-C врска, што најмногу привлече вниманието, покрај автономијата што ни ја понуди уредот, беше и тоа Apple ќе поминеше од типичната врска MagSafe што го користев неколку години во ваков опсег на лаптопи на компании и што спречува нашиот лаптоп да оди зад кабелот кога некој ќе помине покрај него и ќе го влече, како да е бик што ќе трча.

breaksafe-грифин-2

Иако е точно дека USB-C е врската на иднината, Apple можеше да избере да ја задржи типичната врска MagSafe вклучуваат само нов вид на врска, но тоа е нешто на што сме навикнати од Apple. Другиот проблем со кој се соочуваат корисниците кои го купуваат овој уред е тоа што не можат да користат хард дискови или УСБ-стикови што ги користат досега, освен ако не се направени со адаптери или не купат приклучок што ни го нуди Apple за мала цена од скоро 100 евра .

breaksafe-грифин-3

За среќа, на пазарот имаме различни производители кои бараа решение за овој проблем, надвор од можните решенија што можеби стигнаа до платформата за финансирање на Kickstarter или Indiegogo. Грифин, добро познат по своите додатоци за екосистемот Епл, штотуку објави нов кабел што се поврзува со USB-C конекцијата на Macbook и на кој потоа го прикачуваме полначот што е прикачен со магнети.

Дебелината на овој мал уред е само 12,8 mm, така можеме да го оставиме поврзан на нашиот Macbook кога ќе го транспортираме. BreakSafe, како што Грифин го именуваше овој полнач, е компатибилен со USB-C конекцијата на новиот Macbook и ќе биде достапен од април за 39,99 долари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.