Додаден во гроздобер и застарен MacBook Air и Pro од 2013 и 2014 година

Од време на време, Apple ја згуснува листата на опрема што оди директно за да заземе простор помеѓу гроздоберните или застарените модели на компанијата, пред неколку недели овие модели беа филтрирани, а денес нивниот каталог стана ефективен. Како што обично велиме во овие прилики дека фирмата Купертино ја спроведува оваа акција не значи дека овие тимови ќе престанат да работат, уште помалку, што се случува е дека овие престанете да добивате официјална поддршка и тие ја губат опцијата за поправка во продавниците на компаниите. Остатокот останува ист и ако имате еден од овие компјутери, не мора да се грижите сè додека работи правилно, ако нешто од опремата не успее, ќе мора да барате техничари надвор од Apple за да го решите проблемот.

Листата со опремата што станува гроздобер и застарен модел се следниве:

 • 11-инчен MacBook Air (средината на 2013 година)
 • 13-инчен MacBook Air (средината на 2013 година)
 • 11-инчниот MacBook Airs од 2014 година
 • 13-инчниот MacBook Airs од 2014 година
 • 13-инчен MacBook Pro (средината на 2014 година)

Сите тие стануваат дел од оваа листа на производи. Во друга листа на „Класици“ можеме да додадеме нов производ, iPod Touch од петтата генерација што додава на овие класични производи. Тоа се оние кои не се произведени повеќе од пет години, но имаат помалку од седум години живот. IPod Touches беа прекинати на 15 јули 2015 година, близу до датумот на лансирање на моделот од шестата генерација. Списоците со овие производи продолжуваат да растат и тоа е нормално бидејќи тие се компјутери со долго време на пазарот и во сите случаи тие не се официјално продадени во Apple веќе неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.