Два лесни начини за споделување на вашиот екран на Mac

За време на целиот овој период на карантин, во кој не можеме да го напуштиме домот, може да ни се случи сè, што во други околности е лесно да се реши. Но, сега, фактот дека нашиот Mac не работи како што треба, може да направи да мораме да користиме имагинација. Ако сакаме да споделиме екран со друга личност, ќе ти кажеме два начина да се направи тоа кои работат добро.

iMessage и Apple ID. Два различни начини за споделување екран со други корисници.

Ако во овој период ви треба некој да пристапи до вашиот компјутер за да реши проблем, мора да го сторите тоа далечна форма.

Ако другиот корисник има iMessageЗатоа, тој исто така користи Mac, го имаме полесно. Сè што треба да сториме е да отвориме нишка во апликацијата за пораки. Дајте во детали, десно горе, а потоа кликнете на иконата за споделување на екранот (два правоаголници кои се преклопуваат едни со други). Можеме да избереме дали сакаме да го споделиме вашиот екран или нашиот.

Но, ако немате iMessage, но ако имате Mac, можеме да го споделиме екранот користејќи го Apple ID на таа личност. Начинот на тоа е лесен се додека знаеме како да го направиме тоа.

Мораме да пристапиме до апликација што не е видлива. За да го направите ова, ние само треба да влеземе во центарот на вниманието следнава патека:

HD / систем / библиотека / CoreService / апликации

Нормално тоа Apple ID, обично е е-пошта на лицето со кое сакаме да го споделиме екранот. Другото лице ќе добие а барање за прифаќање споделување.

Било кој од два начина се едноставни да се изврши. Логично преку iMessage, сè е поедноставно. Но, веќе имате две можности, само во случај првата што ќе ја пробате да не даде позитивни резултати.

Штета што не можеме да го сториме истото со други уреди од Apple. Записникот за разговор што би го зачувале кога ќе ни се јават за да ги решиме проблемите на iPhone или iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  Благодарам многу! Погледнете, јас користев опрема на Apple со години и секогаш се прашував како нивната технолошка поддршка се поврзува со компјутерот на клиентот за неколку секунди. Тие користат „Споделување екран“!

  Имате мала грешка на патот до тие алатки: тоа е HD / Систем / Библиотека / CoreService / ApplicationS

  Ви благодарам многу за вашата статија!

  1.    Мануел Алонсо dijo

   Благодарам многу. Поправено!