Денес во Apple суспендиран во некои градови во САД

Денес во Apple во CaixaForum во Мадрид

Некои од настаните под името Денес на јаболко се откажани. Сигурно ја знаете или ја интуирате причината. Да, виновен е блажениот Коронавирус. Се преземаат мерки за спречување на ширење на заразата во САД.

Прашање на време е кога оваа мерка, моментално донесена само во САД, се шири во други земји и / или градови.

Денес „Епл“ е суспендиран во некои градови во САД поради Коронавирусот

Денес на сесиите на Apple се се суспендирани во градовите Сиетл и областа на заливот Сан Франциско. Овие области одговараат на областите каде епидемијата на КОВИД-19 е најагресивна. Не во однос на смртоносноста, туку според бројот на заразени лица.

Со цел да се спречи ширењето на заразата, се преземаат превентивни мерки. Една од нив е избегнувајте состаноци или толпи луѓе во затворени простори. Поради оваа причина, овие сесии се откажани.

Не е изненадувачки што некои продавници на американски брендови во САД навремено завршуваат како уште една мерка за да се спречи ширењето на заразата. Како што се случи на пример во Кина.

Нови вести во врска со „Епл“ и „Коронавирус“

Постои една изрека која вели дека кога ќе видите како вашиот сосед ги сече брадите, ставете ги своите да киснат. Ова значи дека е повеќе од веројатно овие одлуки да ги откажат овие настани, пресели во други градови или земји.

Во Шпанија, на пример, се преземаат мерки за превенција, како што е затворање на едукативни центри. Италија објави затворање на своите граници и продавници во некои од нејзините градови. Бидејќи, не е ни чудо што Епл реши да го откаже денес На настаните на Епл во тие земји, ако е потребна ситуацијата во врска со Коронавирусот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.