Денес е годишнина од Apple Extended Keyboard II, една од најдобрите тастатури за Mac

Од време на време е соодветно да се погледне наназад, да се знаат производите на Apple кои ја сменија историјата. Се враќаме во 1990 година, кога iPhone дури и не постоеше. Apple е резервиран денес, патентот за тастатурата Apple Extended II. Како што се навикнува Apple, тоа би било револуција. До тој степен што до денес, многу макери продолжуваат да ја користат оваа тастатура. И тоа не е носталгија. Во ерата на копчињата со многу намалено патување, како пример тастатурата на најновите лаптопи на Apple, многу корисници сè уште претпочитаат механичка тастатура.

Кога беше направена Apple Extended Keyboard II со совршена формула: помина време и тастатурата беше како првиот ден, на чувството за пишување беше совршено и звук придружувајќи ги копчињата, клик-клак, звучеше како небесна музика. Во тоа време, компјутерите беа полуподготвени и повеќето се обидуваа да сметаат меѓу нивните конфигурации, со тастатурата на Apple. Денес, може да се користи благодарение на адаптерот за претворање на излезот на тастатурата во USB.

За многумина, таа е една од најдобрите тастатури во историјата на Apple. Во овој момент можеби мислите дека тастатурата е создадена од самиот Стив veобс. Па во овој случај, не беше. Jobобс беше против продолжените тастатури, кои започнаа да се произведуваат во 1987 година. Во истата година, sобс го напушти Епл по внатрешната борба со извршниот директор Johnон Скали. Стив sобс се одлучи за тастатури во вистински стил на „Епл“, без стрели или симболи. Не знаеме дали тој денес би бил приврзаник на Touch Bar.

Но, оваа тастатура на Apple е дизајнирана за успех. Имаше премиум компоненти. Прецизноста при пишувањето не ве остави рамнодушни. Практично секоја нота звучеше нешто различно, можејќи да ги идентификува. Исто така, за многумина, задниот простор беше токму она што го сакаа.

За носталгичноста, донесе новини кои се паметат и денес. Големите букви беа оставени на половина пат кога ќе ги притиснете, што овозможи веднаш да препознаете дали пишувате со големи букви. Исто така, донесе нога што може да се продолжи на својата основа, за разлика од претходникот, прилагодувајќи ја во висина.

На крајот на краиштата, тастатурата не остави рамнодушни и денес ја паметиме како што заслужува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   диксон пар dijo

    Прашањето е? може да се моделира да се користи со USB до модерен Mac?