Лицето ИД во Mac, патентот и дизајнот на сликите

Имак со изрез

Пред неколку дена видовме а јаболко патент покажувајќи го дизајнот на MacBook и iMac со a вид „изрез“ исто така наречена веѓа на горниот дел од екранот. Многу корисници не прашуваат директно дали веруваме дека ова ќе биде дизајнот на следната опрема на „Епл“ и одговорот за да стигне до целиот свет е подобро да го објавиме директно на Интернет, па да допре до повеќе луѓе и да се ослободиме на сомнежи.

Дали мислите дека Apple би претставил Mac со таа веѓа со моменталните рамки?

Па, одговорот е директно пропорционален на самото прашање, а тоа е дека со рамките што ги има секој нов Apple Mac, има многу простор за додавање на сензорот за откривање на лице на него, Лична карта. Затоа веруваме дека она што Apple сака да го покаже во тој патент е токму спротивното на она што тие би го претставиле на Mac, било да е тоа MacBook или iMac.

Интеграцијата на Face ID може да дојде порано отколку што мислиме, но логично Apple нема да додаде никаква „веѓа“ на опремата што моментално ја има на пазарот, а не на новата, доколку се случи, тие сигурно ќе ги изгубат клиентите. И тоа е дека естетски е нешто што може да се поврзе со компанијата Купертино поради нејзиното пристигнување во iPhone X, но денес она што точно се бара е таа веѓа да биде целосно елиминирана и затоа да се додаде на Mac ќе биде грешка . Не мислиш ли исто?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.