Дизни + исто така ќе го намали квалитетот на својата услуга како што е и Apple TV +, Netflix, YouTube и Amazon Prime

Дизни +

Во текот на изминатата недела, многумина беа услуги кои објавија дека го намалуваат квалитетот на нивните видео-услуги за стриминг, со цел да не се распадне интернетот во Европа, поради фактот што се повеќе земји ограничување на движењата на нејзините граѓани во Европа.

Дизни +, стриминг видео сервис на Дизни, штотуку објави дека кога утре, 24 март, ќе ја започне својата услуга во повеќето европски земји, тоа ќе го стори и со намалување на квалитетот на услугата, т.е. нема да можеме да уживаме во омилените филмови и серии во HD или 4k.

Во Шпанија можеме да се најдеме со песна во забите, бидејќи во Франција, лансирањето на услугата е одложено поради барањето на француската влада да го одложи нејзиното пуштање во соседната земја, оправдувајќи го барањето во кое тие сакаат да се обезбеди добро функционирање на широкопојасната инфраструктура во време кога Интернетот се соочува со поголем сообраќај поради луѓето заробени во своите домови да се обидат да го спречат ширењето на коронавирусот.

Дизни + ќе биде достапен од утре на главните европски пазари, освен Франција, што ќе го стори тоа на 7 април, се додека ограничувањето на вирусот е поволно. Засега, мерката за намалување на квалитетот на услугата на Нетфлилкс, Јутјуб, Амазон Пример и Епл ТВ + Трае 30 дена, времетраење што може да се продолжи.

На крајот на 2019 година, Дизни + имаше 26,5 милиони претплатници, број што се зголеми на 28,6 милиони на крајот на февруари. Овие бројки се наменети само за Соединетите држави, така што тие можат да забележат огромен раст почнувајќи од утре кога ќе започнат во Европа.

Дизни +

Месечната цена на Дизни + е 6,99 евра. Ако пред неговото лансирање во Шпанија, договориме една година на услуга, можеме да ја искористиме понудата за лансирање и да уживаме во првата година за само 59,99 евра, понуда што е достапна само до 23 март во 23:59 часот што можете да се пријавите од оваа врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.