Дискот за подигање е во Системски преференции во macOS Каталина

И јас сум сосема сигурен дека многумина од вас не ја користат оваа опција што доаѓа во macOS подолго време и затоа не ја знаете локацијата. Откако неколку корисници го прашаа местото каде што е опцијата за изберете го почетниот диск во macOS Каталина, ја објавуваме оваа статија со одговорот.

Apple го олеснува овој пат отколку во претходните верзии и го остава во Системските преференции. Да, на дното ако не сме допреле ништо во почетната конфигурација на macOS Catalina, треба да ја најдеме опцијата "Диск за подигнување" во овој прозорец.

Во мојот случај оттогаш многу го користам за да ги тестирам бета-верзиите Обично ги инсталирам овие бета верзии на надворешен диск да не создавам партиции или слично, затоа го имам при рака и можам да го рестартирам компјутерот од бета верзијата со неколку кликања. На кратко, важната работа во врска со оваа опција е дека можеме да подигнеме кој било ОС од друг диск бидејќи започнуваме директно од избраниот диск.

Имам неколку познаници кои имаат надворешен SSD во кутија со верзија на Виндоус за некои работи на работа и со тоа избегнувајте употреба на други методи, па дури и друг компјутер. Логично, ако немаме надворешен диск со инсталиран оперативен систем, оваа функција ќе ни биде од мала корист, но важно и интересно е да знаеме каде се наоѓа во случај еден ден да треба да го користиме или сакате да пробате бета верзии без да креирате партиции во неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.