Доаѓаат нови Mac компјутери

Mac модели

Следниот понеделник ќе започне уште една година WWDC 2023 од Apple. Конференција базирана главно на новиот софтвер оваа година за различни уреди на компанијата. Крег Федериги и неговиот тим ќе ни ги покажат новите iOS 17, macOS 14, watchOS 10 итн.

Но нормално и Apple го користи овој настан за да претстави некои хардверски новости. Сите гласини сугерираат дека конечно ќе го видиме Наочари за мешана реалност од Apple, и сигурно некои нови модели на Mac….

Без сомнение, сите рефлектори следниот понеделник во Apple Park ќе се фокусираат на новите AR очила кои Тим Кук и неговиот тим ќе се претстави (најверојатно) на отворањето на овогодинешната недела на програмери на WWDC.

Но, на конференцијата ќе има и празнина за да се претстави нов модел на Mac.Многу се шпекулира за тоа, а малку е сигурно познато. Се зборуваше за ново 13 и 15-инчен MacBook Air со M3 процесор, но Гурман пред неколку дена навести дека нема да видиме Mac со M3 чип до крајот на годината.

Apple неодамна ја обнови својата палета на Mac mini и MacBook Pro, па во принцип и тие се отфрлаат. Логично би било дека на ред ќе дојде нов иМек, но уште еднаш Гурман ни ја здроби гитарата пред неколку месеци, изјавувајќи дека новиот iMac ќе излезе со M3 процесор, со што ќе ја прескокне целата палета на актуелни M2 процесори, директно надградувајќи се од сегашниот iMac M1 на нов iMac со M3 процесор.

Со елиминација, само на Apple Silicon Mac Pro y MacStudio, кои сè уште ги монтираат најмоќните процесори од семејството M1. Или тоа, или протекувачот Марк Гурман погрешил поради некои негови сомнежи. Следниот понеделник ќе оставиме сомнежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.