Пристигнувањето на TestFlight до macOS е неминовно

TestFlight

Apple за време на WWDC 2021 објави дека компанијата ќе донесе TestFlight на Mac, со што се потврди гласината што се појави на пазарот веќе некое време. Платформата, која во моментов е достапна на iOS и tvOS, им овозможува на програмерите да Лесно нудете бета верзии на вашите апликации на корисници надвор од App Store.

Според 9to5Mac, започнува лансирањето на TestFlight за macOS. Неколку развивачи потврдија за 9to5Mac дека веќе успеале да испратат macOS апликации изградени со Xcode 13 бета во App Store Connect, невозможна мисија порано од macOS Monterey с yet уште не е достапно и нема ниту TestFlight за Mac.

9to5Mac успеа да потврди не само дека сега е можно да се испраќаат апликации со Xcode 13 бета до App Store Connect, туку и дека програмерите тие можат да ги подготват за TestFlight. Опцијата TestFlight сега се појавува за macOS апликации на App Store Connect, платформа што ја користат програмерите за управување со сите нивни апликации доставени до Apple.

Откако развивачот ќе покани корисник да преземе бета апликација за macOS, корисникот добива е -пошта од Apple со врска за инсталирање на верзијата Mac на TestFlightНа Меѓутоа, во тоа време, врската во моментов се пренасочува кон главната страница на порталот за развивачи на Apple, што укажува на тоа дека Apple с still уште работи на тоа да го направи достапен.

Корисниците поканети да тестираат macOS бета апликација, исто така, можат да ја видат апликацијата во верзијата за iOS на TestFlight. Деталите за бета апликацијата го потврдуваат тоа на корисникот му треба Mac наместо iOS уред да ја инсталирате таа апликација.

Apple никогаш не потврди кога планира официјално да го објави TestFlight за macOS, но с all ова сугерира дека апликацијата може да дојде кај развивачите на Mac многу скороНа Досега, Apple нема објавено ажурирања за macOS Monterey или Xcode 13 бета од 11 август, што може да покаже дека се подготвува да објави верзија со TestFlight.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.