Доверливите шифрираат и ги чуваат вашите фотографии и видеа од Mac безбедни од странци

Доверлив за Мек

Како одминува времето, ние акумулираме многу фотографии на нашите Mac, како и на iPhone или iPad. Многу од тие слики или видеа не се многу важни, но на други ќе им треба дополнителна заштита што никогаш не би можела да ја повреди. Trustful е една од оние апликации што можат да ги шифрираат нашите статички и подвижни слики на нашиот Mac, но не само локално, туку и во iCloud и тоа е доста важно и практично.

Trustful ни овозможува да ги заштитуваме нашите фотографии и видеа локално на нашиот Mac, иако тоа е исто така апликација за iPhone и iPad, со која ќе имаме заштита од почеток, односно преземање сè додека не ги пренесеме на Mac. имаат можност да можат да шифрираат слики во iCloud. На овој начин Секаков вид на слика што сме ја снимиле ќе биде безбеден од pryубопитните очи или неовластено. Од фаќањето на документот што ги направивме во даден момент, до оние лични фотографии. Не мора да имаме специфична причина за да можеме да ги криптираме нашите слики, доволно е само да се биде jeубоморен на нашата приватност.

Апликацијата Доверлива не собира никаков вид на податоци, апсолутно никакви. Не се користат SDK или рамки од трети страни за да се обезбеди максимална приватност. Нема реклами или анализи во апликацијата. Накратко: Нашите податоци се наши и само наши. Никој на овој свет не може да ги прегледува или пристапува до вашите фотографии или видеа зачувани на Trustful, локално или во облак. Секоја фотографија и видео е шифрирана со користење на тајниот клуч и главната лозинка. Тие се дешифрираат во реално време само кога ќе ја отвориме и отклучиме апликацијата. Веднаш штом апликацијата оди во позадина или е затворена, до податоците не може да се пристапи локално, бидејќи сè е секогаш во криптирана форма. Секоја фотографија и видео што е синхронизирана со iCloud е секогаш во криптирана форма.

Можеме да увезуваме фотографии и видеа од библиотеката со слики, датотеки во папките, снимање со помош на вградена камера или со користење на Продолжување на споделување. Доверлив ги поддржува сите најчесто користени формати на слики и видео (JPG, PNG, HEIC, Фотографија во живо, GIF, TIFF, MOV, HEIF, MP4). Ние исто така можеме да ги видиме сите информации за метаподатоците (големина, информации за камерата, GPS и повеќе) на секоја фотографија и видео директно во рамките на апликацијата.

Доверлив - Таен сеф за фотографии (врска на AppStore)
Доверлив - Таен сеф за фотографиислободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.