Документарецот The Line разочарува во својата премиера поради тоа што не ризикува

Линијата

Кога на Navy SEAL Еди Галагер беше примен дома како да е криминалец наместо она што го очекуваше, започна јавна кампања каде надвор од интервенциите на него и неговиот тим, се судеше и за интервенцијата на САД во Ирак. Во овој документарец што го објави Apple, станува збор за прегледување на настаните на оние луѓе наменети за местото на конфликтот и за кажување на нивната верзија на настаните. Но, линијата разочара бидејќи остана само на површината, без да може да се дојде до суштината на работата.

Режисерите Џеф Зимбалист и Даг Шулц завршија многу добра работа прилагодување на подкастот истоимениот во документарен филм од четири дела. Неодамна објавени на Apple TV +, корисниците на платформата за плаќање, особено Американците, очекуваа протагонистите да кажат од прва рака што се случи при распоредувањето во Ирак.

Откако Мосул стана упориште за екстремистите кои ги тероризираат и убиваат сограѓаните Ирачани, време е американските војници да дадат се од себе. Меѓутоа, тоа се претвори во крвопролевање со војниците без памет кои се однесуваат како вистински демнат. Фрази како што се нарекуваат членовите на ИСИС „модерни нацисти“ и Мосул „најдобар приказ во нашите животи“ или кога еден од нив го споредил распоредувањето со „одење во Супер Боул“, Еди Галагер е доведен во прашање. Службата за поморска криминалистичка истрага го обвини Галагер за обвиненија за убиство, откако ги слушна сведочењата на неговите колеги.

Имаше многу прашања на кои требаше да се одговори и документарецот изгледаше како да ќе одговори на нив. Сепак, не било така. Директорите, немаат вршено притисок и тие не сакаа да ја најдат вистината.

Сега најшокантниот момент е кога Галагер конечно признава дека го убил ирачкиот заробеник (всушност, го мачел неколку минути, за да им покаже медицински техники на своите колеги Фоки), гледајќи во камерата и велејќи: „Добро спијам навечер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.