Достапна macOS Каталина 10.15.4 со интересни новости

macOS Catalina

Како што веќе знаевме однапред, денес е ден за ажурирање во Apple. Мобилните уреди ја добија својата нова верзија на оперативниот систем, iOS 13.4, iPadOS 13.4, tvOS 13.4 и HomePod 13.4 достапно од 19:00 часот по шпанско време, како и обично.

Мек-компјутерите не останаа зад нив и ги имаат и нивните: macOS Каталина 10.15.4, со многу интересни вести. Ајде да ги разгледаме овие нови функции во денешното ажурирање.

Сите компјутери на Apple сега можат да се ажурираат на macOS Catalina 10.15.4. Новата верзија на оперативниот систем носи нови функции како на пр УСО споделување папки на iCloud Drive, караоке на Apple Music и други подобрувања значајни Одете за тоа.

Споделување папки во iCloud Drive

Ние веќе знаевме за споделување датотеки iCloud на тековната Каталина, што им овозможи на повеќе луѓе да работат со еден документ зачуван во облакот на Apple. Со денешното ажурирање, можноста за работа од споделени на цели папки.

„Епл“ денес објави помош на оваа функционалност за споделување на оваа нова папка веб-. Оваа нова опција е додадена и денес во фирмверот на мобилни уреди

Apple Music ви ги нуди текстовите на песните синхронизирани со музиката

Корисниците на Mac сега можат да уживаат во текстовите на песните синхронизирани со музика во Apple Music, исто како и караоке ќе биде. Ова е карактеристика што е достапна на iOS и iPadOS веќе некое време, а сега конечно доаѓа кај Macs.

Време на екранот и за Mac

Со iOS 13 веќе е имплементиран на мобилни уреди, а сега стигнува и до компјутерите на компанијата. Време на екранот Им помага на родителите да контролираат колку долго нивните деца биле со уредите што работат.

Во текот на денот, родителите можат да ги ограничат своите деца на комуникација со FaceTime и пораки само со луѓе од апликацијата Контакти. Ноќе, детето може да биде ограничено да комуницира само со луѓето избрани од неговите родители.

Сафари исто така добива подобрувања

Отсега натаму имате можност за увезете лозинки од Chrome на синџирот со клучеви iCloud за да може полесно да ги пополните автоматски вашите лозинки во Safari и на сите уреди на Apple. Исто така, имате контроли за да дуплирате јазиче и да ги затворите сите јазичиња десно од тековното јазиче.

Друга новина на Safari е компатибилноста со HDR репродукција на Mac кои го поддржуваат овој систем при испраќање на содржина на Нетфликс. Добри вести за сите оние кои користат Mac за да гледаат серии и филмови на оваа платформа.

Глава

Сега можете да го поместите курсорот само со движење на главата

Универзален шопинг

Новата универзална опција за купување овозможува употреба на а унифицирано купување апликација компатибилен за ова на iPhone, iPod touch, iPad, Mac и Apple TV. Аркадните игри што ги имате половина се појавуваат во табулаторот Аркада за да може да продолжите да играте на кој било од вашите уреди на Apple.

Пристапност

Сега имате можност да поместете го покажувачот на глувчето без да го допрете, во зависност од движењата на главата. Ако го споделувате вашиот Mac со други луѓе, можеби овие денови оваа функција ќе ви помогне, бидејќи сите мерки на претпазливост се малку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.