Достапна е првата Бета на апликацијата на Apple против COVID-19

Епл и Гугл заедничка апликација против коронавирус

Apple и Google брзаат да ја стартуваат апликацијата што толку многу главоболки предизвикува различни влади. На прво Бета на заедничката апликација на двете големи компании, и затоа ќе се користи и за iOS и за Android. Бидејќи за што станува збор е да се спречи ширењето на заразата Коронавирус ширум светот (иако според она што го читаме, тоа оди од сила до сила во САД. Термините сè уште се дискутираат во останатите земји).

И Apple и Google монтираат, монтираат против COVID-19 и првата бета верзија на заедничката апликација сега е достапна за програмерите.

Apple и google ги здружуваат силите против пандемијата

Па, тие брзаат, да. Не е за помалку, зборуваме за борба за спасување животи. Првиот Бета на заедничката апликација на Епл и Гугл, сега е достапен за програмерите. Начинот на тестирање на оваа нова апликација е преку на бета верзија на Xcode 11.5, ново достапно.

Изданието работи паралелно со бета верзијата на iOS 13.5, која требаше да биде трета бета верзија на iOS 13.4.5 пред промената на API. Новата бета верзија на iOS ќе биде потребно да го тестира софтверот за известување за изложеност развиен од новата бета верзија на Xcode.

Од своја страна Google ја направи апликацијата достапна за развивачите на Android преку ажурирање на Google Play и ја испраќа СДК приватно за одредени развивачи.

И „Гугл“ и „Епл“ велат дека ќе објават повеќе информации, вклучувајќи примероци за кодови, за да им помогнат на програмерите следниот петок (утре, 1 мај). Тие го најавија и тоа тие ќе одат додавање на развивачи дополнителни овластени во текот на пробниот период. 

Willе ја следиме еволуцијата на апликацијата со интерес и ние ќе ве информираме за новостите што се случуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.