MacOS Monterey beta 4 со жив текст достапен за Mac и Intel M1

Монтереј

За оние кои веќе беа со мувата зад увото да видат како една од новините што ги вметнува macOS Монтереј беше само за Епл Силициум, Веќе можеме да увериме дека тоа ќе биде за сите Mac, оние на Intel и оние на M1. Зборуваме за функцијата "Текст во живо".

Apple штотуку ја објави новата верзија на macOS Monterey за развивачите, бета 4, а првите што ја испробаа известуваат дека функцијата «Текст во живо»На Mac со Intel. Добри вести.

Помина само една недела откако Apple го објави macOS Monterey beta 3, а ние веќе го имаме бета 4 за програмерите. Со две многу важни вести. Ајде да видиме.

Во оваа нова верзија, според белешките дадени од Apple, функцијата «Контрола на Универзална«, Што во теорија треба да работи без проблеми на сите уреди на компанијата. Исто така, се очекува дека нема да има промени од бета 3, а контроверзниот и редизајниран таб прелистувач останува сафари.

Друга новина на четвртата бета е несомнено вградување на функцијата „Live Text“ што работеше само на Apple Silicon, на Macs со процесори Интел. Така, лошите прегледи кои велат дека Apple ќе започне да ги сложува функциите на MacOS Monterey во Intel Macs ќе завршат за да ги "поттикнат" своите корисници да ја обноват својата опрема кон Macs со M1.

Овластените развивачи на Apple сега можат да ја преземат новата верзија macOS Монтереј бета 4 од преземете веб-страница за програмери.

И кога и да разговараме за софтверот за тестирање на Apple, ќе завршиме со истата низа. Никогаш не пробувајте софтвер на Apple на вашиот главен уред што ги користите за работа или студирање. Иако тие обично се прилично стабилни, тие можат да имаат неуспеси и може да ги претрпите кога најмалку очекувате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.