Еволуцијата на macOS во видео за помалку од 2 минути

Кога зборуваме за macOS се повикуваме на сите верзии на оперативниот систем на Macs на Apple и не така одамна се викаше OS X но пред ова име веќе беше познато како macOS, па се вративме на името на минатото во тековната верзија, macOS Сиера. И бидејќи зборуваме за минатото, се наоѓаме како прелистуваме видео на YouTube што трае нешто помалку од две минути, поточно 1:40 минути, и ни нуди преглед на сите ОС што ги видовме на нашите Mac.

Еволуцијата во оперативниот систем Mac секогаш била постојана и не можеме да кажеме дека компанијата се труди од година во година да ги подобрува верзиите што ги имаме, но очигледно не секоја година може да се додаваат спектакуларни подобрувања во однос на функциите или интерфејсот, туку со текот на годините, особено интерфејсот ако стане протагонист на вакви видеа. Без многу повеќе да се каже, најдоброто нешто е да се види директно видеото што тие го создадоа на каналот ЈуТјуб 4096:

Ова видео не се фокусира на секоја од верзиите на моќен начин, станува збор за согледување на еволуцијата на самиот оперативен систем со текот на времето и како тој се променил од првите верзии. Сигурно повеќе од еден од присутните ги знае сите овие верзии на macOS уште од првиот што ја виде светлината во 1985 година, но исто така е сигурно дека многу други не го прават тоа и овие типови видеа нè учат на некои iousубопитни детали за однапред, како што е добро познатиот „Dock“ на macOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Хименез Торес dijo

  Ебате какви спомени.
  Јас го купив мојот прв Mac, Classic во црно-бело (9 ″ екран) веднаш штом беше пуштен во продажба, во 1992 година, оттогаш имало 17 Mac кои минале низ моите раце, не сметајќи ги iPod, iPhone, iPad и Епл ТВ.
  Вредеше.