Еволуцијата на Apple Pencil ќе биде компатибилна со MacBook?

Во претходната статија се запрашавме дали Apple ќе го претстави новиот iPad, новиот MacBook или обајцата истовремено во октомври. Кој производ и да го презентираат, постојат некои гласини дека Apple го подобрил својот Apple Pencil, и во автономија, тип на врска со уредите и функционалности. 

Што се однесува до функционалностите, пристигнуваат нови форми на употреба што ќе овозможат да се прават повеќе гестови кога се користат. Во однос на автономијата, тој би бил значително подобрен и во однос на видот на врската би имале пристигнување на методот за поврзување ослободено со доаѓањето на Airpods.

За да започнеме со користење на Apple Pencil, секогаш мора да го поврземе со iPad, така што Bluetooth е активиран и тој започнува да работи. По некое време без да го користите се исклучува за да заштедиме енергија и треба повторно да ја направиме истата постапка. 

Што се однесува до полнењето, мора да го поврзете со приклучокот Молња за да го наполните или со адаптер на самиот адаптер iPad. Сепак, со можно пристигнување на iPad со USB-C приклучок, како и во нивните лаптопи, сè може да се промени. Новиот Apple Pencil може да донесе USB-C порт за повторно полнење, така што ќе имаме многу побрзо полнење. Исто така, ќе мора да се поврземе со уредите би било поинтуитивно со протоколот за врска што веќе се користи во Airpods. 

Сега, дали новиот Apple Pencil ќе биде компатибилен со новите MacBook што се очекуваат? Ако ја анализираме тековната линија на лаптопи на Apple, ќе видиме дека trackpad-от значително се зголеми. Дали е тоа вовед во употреба на Јаболко Молив 2 на Mac? Јасно е дека ваквото значително зголемување на trackpad е за нешто што Apple сè уште не сакаше да ни го каже. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.