Аналитичар вели дека Apple Watch е 10 години пред својата конкуренција

Apple Watch SE

Иако Apple не беше првата компанија што лансираше паметен часовник на пазарот, тоа го стори знаеше како да го стори тоа во вистинско време со еден од најкомплетните уреди во тој момент. Беше 2015 година (иако беше претставен во септември 2014 година) и оттогаш Apple не направи ништо друго освен да го подобрува уредот од година во година.

Сепак, конкуренцијата што првично ја водеше Гугл со Android Wear (сега Wear OS) Тој беше разреден поради слабиот интерес за екосистемот на паметни часовници, интерес што се чини дека го врати во последниот Google I / O по партнерството со Samsung.

Нил Сибарт, Аналитичарот на „Епл“ потврдува дека „Епл“ е пред една деценија пред своите конкуренти на пазарот на паметни часовници, дополнително потврдувајќи дека во моментов нема производ или компанија што претставува оригинален конкуренција за Apple на овој пазар.

Сајбарт го припишува водството на Apple до три работи:

  • Производство на сопствени процесори што ви дава предност во однос на конкуренцијата помеѓу 4 и 5 години.
  • Процес на развој базиран на дизајн, кој ви дава уште 3 години почеток.
  • Поширок екосистем со кој добива уште 2 години во споредба со неговите конкуренти.

Нема таква разлика

Кибарт пеги од внатре го влоши ентузијазмот со давање на овие изјави засновани врз твоето незнаење. Apple Watch не нуди ништо што не можеме да најдеме во Galaxy Watch 3, така што во однос на функционалностите, и Apple Watch и Galaxy Watch 3 се изедначени.

Бидејќи Apple Watch е уред создаден за iPhone, очигледно интеграцијата е тотална, иста интеграција што можеме да ја најдеме во Galaxy Watch и Samsung smartphone: различни екосистеми и исти функционалности.

Што се однесува до дизајнот, Samsung во последните години покажа дека знае малку за дизајнот, покрај тоа, тој ни нуди и на двајцата материјали како што се завршни работи многу слични на оние што ги нуди Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.