Електрокардиограм во Apple Watch Series 4 да, но во Шпанија сè уште не

Електроди на Apple Watch

Ако веќе бевме среќни за доаѓањето на Apple Watch Series 4 во Шпанија со 4G или LTE функционалност, ние бевме посреќни кога можевме да го потврдиме тоа Apple Watch продолжува да се развива на вистински начин, тој на контролирање на нашето здравје. 

„Епл“ продолжува да презема мали чекори што се однесува до функционалностите на „Епл часовник“ и тоа е дека како што се одвиваат ажурирањата на неговиот систем „watchOS“, повеќе податоци учиме за подобрувањата што ги внесе „Епл“ во однос на откривање на движења повеќе спортови или вклучување на електроди за да може да се изврши електрокардиограм.

Ако ги погледнеме спецификациите што Јаболко укажува во однос на оваа нова функционалност, имаме дека функцијата на електрокардиограмот го добила Квалификација на Де Ново во ФДА, што не треба да се каже поинаку дека овој уред нема да му наштети на корисникот што го користи. Досега сè изгледа многу добро и е дека дури и задниот дел на Епл Види сега е изработен од специјален керамички материјал.

Оваа нова функција EKG работи со поставување прст на вашата нова дигитална круна додека го носите часовникот. За помалку од една минута ќе можете да го знаете срцевиот ритам и истовремено да знаете дали е адекватен.

Apple Watch серија 4

Сепак, не може сè да биде толку убаво и тоа е дека, барем во Шпанија оваа нова функција нема да биде достапна до крајот на оваа година или до пред 2019 година, во зависност од договорите што треба да се преземат со Шпанија. Значи, ако размислувавте да го купите Apple Watch Series 4 само за EKG, Имајте на ум дека сè уште нема да можете да го користите. 

Мораме да кажеме дека иако тие сè уште не се достапни во Шпанија за употреба, тоа не значи дека не се целосно функционални. Нема различни модели со или без електроди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.