ЕУ го притиска Apple за учество во „Рајски документи“

Рајски трудови2

Уште еден фискален хаос на момчињата Купертино во европските земји. Како што знаеме, на крајот на минатата недела, серија документи наречени „Рајски трудови“, со релативни информации за компании и јавни личности, како што се политичари, спортисти и уметници, кои се истакнаа по тоа што имаа големи суми пари и инвестиции во даночните раеви. Меѓу нив, компании како на пр Uber, Microsoft, Disney, Facebook или Apple.

Затоа, Комисијата на Европската унија побара од „Епл“ да ги ажурира деталите за моменталната даночна состојба. Сè уште има чудни движења направени од северноамериканската компанија кои не се објаснети, а властите на стариот континент чекаат да ги знаат деталите што ги нуди Apple.

Рајски трудови

Според зборовите на самата Маргарет Вестагер, Европски комесар за конкуренција, во интервју со Вашингтон Пост:

«Баравме ажурирање за договорот склучен од Apple, начинот на кој тие се организирани во последниве месеци, со цел да се знае точно дали ова е во согласност со нашите европски стандарди. Останува да видиме дали ќе отвориме повеќе случаи со „Епл“ и другите засегнати компании по Рајските документи “.

Со пристигнувањето на оваа информација, можеме да добиеме идеја за тоа колку компании учат како да ги пренасочат даноците. И покрај фактот дека „Епл“ бргу ги демантираше информациите во врска со движењата за кои е обвинет, протекувањето покажа дека компанијата е основана во erseyерси со цел да се избегнат даноци од милијарди евра (заради меѓународни приходи).

Ова претставува нова епизода во веќе познатиот проблем со Ирска, каде што, од почетокот на 2017 година, на северноамериканската компанија и биле одземени околу 14.500 милиони американски долари за данок за своите активности во Европа.

Иако Apple засега добро го покрива грбот, со околу 252 милијарди долари во резерви на готовина во странство, досега одбиваше да врати што било за што се тврди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.