Забавувајте се со креирање на икони за OS X со Image2icon

конверзија-финална-слика2icon

Од време на време ве советуваме апликации кои, иако се многу едноставни, овозможуваат да го направите вашиот Mac различен од другите. Во овој случај ви донесуваме апликација која И покрај тоа што воопшто не сме бесплатни, тоа ни овозможува да направиме одредени работи без да платиме ништо тоа ќе ви помогне да ја смените иконата на вашите датотеки.

со Image2icon ќе можете да креирате сопствени икони за вашите омилени папки или апликации и сето ова е компатибилно со различни системи, и за OS X и за iOS и други. Не е единствената апликација што можеме да ја најдеме на мрежата за оваа намена, но во овој случај, тоа е многу едноставно и брзо.

Ако сакате да го наместите вашиот оперативен систем OS X во однос на икони Ова е вашата апликација и со неколку едноставни чекори можете да ја имате омилената слика како икона за папки и апликации. Покрај тоа, платената верзија ви овозможува да користите голем број на шаблони што ги прават иконите многу попривлечни.

Апликацијата резултира со икона со висока резолуција што се прилагодува на кој било оперативен систем, бидејќи може да се извезува во 9 различни формати. Чекорите што треба да се следат за да креирате свои икони се:

  • Преземете ја апликацијата од Mac App Store и инсталирајте ја.
  • Кога ќе ја отворите апликацијата, прозорецот што се појавува ви дава две опции, КРЕИРАЈТЕ и ВРАТИТЕ. Првиот таб е местото каде што мора да ја влечеме и испуштиме сликата што сакаме да ја користиме. Меѓутоа, ако сакаме иконата да се врати во својот вообичаен изглед, иконата ќе ја повлечеме до јазичето РЕСТОРИ.

апликација-слика2икон

Имајте на ум дека кога сакате да ја креирате иконата, апликацијата дозволува само во својата бесплатна верзија да генерира икона наречена Оригинал Исто така, ни овозможува да креираме комплети на икони за OS X и iOS. Останатите опции може да се користат само ако поминеме низ полето.

икона на латили-слика2

формати-слика2икон

даде-име-слика2икон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.