Заборавете на инсталирањето на Linux или претходните верзии на Windows на новите MacBook Air и Mac mini

Како и со останатите компјутери на Apple кои го додаваат новиот чип Т2 внатре, можноста за инсталирајте верзија на Linux или верзија подоцна од Windows 10 користејќи BootCamp во нив станува невозможна задача.

Многумина ќе помислат дека инсталирањето на Виндоус на Mac е „грев“, но тоа беше можност што беше отворена во времето кога компјутерите на „Епл“ започнаа да користат процесори „Интел“. Во моментов со инкорпорирање на Т2 чипови и нејзино безбедно подигање, не можете да инсталирате ништо што не е заверено и потпишано од Apple.

За да инсталирате Windows, мора да ја оневозможите безбедноста на системот

Ова е нешто за што веќе зборувавме претходно во Јас сум од Mac, но повторуваме дека единствениот начин да инсталирате Windows на овие нови Mac со T2 е со верзија на Windows 10 и оневозможување на безбедноста на системот, така што дискот може да ги прочита сертификатите на Microsoft Windows кои му се доделени. Во овој случај тоа ќе му помогне на Windows да се подигне, но Во случај да сакате да користите Linux, работите воопшто не изгледаат добро и не можете.

Безбедноста на чипот Т2 е интересна за корисниците, но тоа го прави читањето на дискот тотално невозможна задача за другите системи, што отвора пат за да не дозволиме инсталирање на други системи на нашиот MacBook Air или Mac mini. Ова се случува и во не толку новиот iMac Pro лансиран од Apple, кој исто така го монтира овој чип T2 внатре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Веб дизајн Мадрид dijo

    Јас, всушност, го инсталирав Centos 7 на новиот MacBook Pro и оди како истрел со тоа колку е брз. Инсталирав n софтвери за програмирање и одиме подобро невозможно, вистината вреди и претпочитам да имам Centos 7 или Debian 9 на Mac пред оперативен систем, добро го купив за програмски страници и веб-апликации видете во https://desarrollowebmadrid.com/

бул (точно)