Закажете го вашиот Mac на исклучување, рестартирање или спиење со Sleepy

Заспан

macOS по природен пат ни нуди метод за распоред на нашиот компјутер да се исклучи целосно по еден час. Ако сте го користеле овој метод за да закажете вашиот компјутер автоматски да се исклучува, веројатно следното утро го сфативте тоа вашиот тим не е затворен.

Не е затворен затоа што не присили да ги затвори апликациите што беа отворени во тоа време, што е прилично чест проблем. Во продавницата за апликации Mac и надвор од неа, имаме различни апликации за закажете исклучување на нашата опрема, или одете на спиење или рестартирајте. Денес зборуваме за една од нив: Заспано.

Sleepy е едноставна апликација која го прави тоа и го прави добро. Заспаните сили ги принудуваат сите апликации да се затворат што се отворени кога ќе дојде времето што го утврдивме за исклучување, рестартирање или заспивање на нашата опрема.

Покрај програмирањето на времето кога сакаме да ја изврши таа функција, тоа исто така ни овозможува поставете одбројување, идеална функција за кога ги оставаме најмалите со нашиот Mac и не сакаме да продолжат да го користат (особено ако играат) по времето што го обележавме.

Кога има 5 минути до времето што го поставивме, на екранот ќе се прикаже порака со која не советува, порака што можеме да ја преземеме на спречи апликацијата да работи и да го исклучува нашиот компјутер.

За да знаеме во секое време, преостанатото време за нашиот Mac да ја исклучи, рестартира или спие, апликацијата покажете тајмер на обвинителна клупа на апликации, што ни овозможува да ги имаме тие информации секогаш при рака.

Заспано, што во моментов е најсимнуваната платена апликација на Mac App Store (за време на објавувањето на овој напис) има цена од 1,09 евра, цена поголема од прилагодената за придобивките што ни ги нуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.