Безбедноста на чуварот на вратата „заобиколи ја“ на различни начини

вратар-помине-0

Откако беше ослободен OS X 10.8 Mountain Lion, Apple додаде безбедносна рутина за да спречи извршување на неовластени програми од корисникот наречен Портарот кој може да биде конфигуриран во различни безбедносни нивоа за да ги контролира сите оние апликации што не ги потпишал Apple или на кои не им се верува.

За да го направите ова, она што овој портар го прави е да покаже предупредување дека може да биде оваа или онаа програма потенцијално опасно во моментот на извршување, па во зависност од нашата конфигурација, нема да ни дозволи да го извршиме тоа извршување, па затоа, ако користиме премногу програми од „неидентификувани“ развивачи, најдобро е да ја активирате опцијата со најниско ниво на безбедност.

вратар-помине-1

Меѓутоа, ако не сакаме да ја откриеме безбедноста, можеме да конфигурираме и кој било од другите две нивоа на безбедност иако порталот нема да дозволи да извршиме ништо што не е претходно потпишано.

вратар-помине-3

Од друга страна, можеме да го „прескокнеме“ ова ограничување кога се обидуваме да ја отвориме нашата специфична апликација, бидејќи можеме тоа да го сториме преку контекстно мени Со отворената опција, ова ќе создаде исклучок во рутината што ќе предизвика кога повторно ќе го отвориме, ќе ни го покаже копчето „Отвори“ каде претходно не нè остави.

вратар-помине-2

Освен овој метод, ако имаме инсталирано OS X Маверикс, тоа исто така ќе ни покаже дел за тоа како се обидовме да ја отвориме апликацијата и не сме биле во можност да го сториме тоа. за да можеме да му одредиме на Портарот да го отвори како и да е, без да има никаков проблем да го создадеме истиот исклучок во рутината како да го правиме тоа од опцијата „Отвори“.

вратар-помине-4

Повеќе информации - Создадете мрежни локации со различни поставки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.