Како да се запре автоматското репродукција на видео на Хром

Хром 2

Автоматска репродукција на видео, Тоа е едно од најлошите искуства што корисниците можат да ги најдат кога посетуваме веб-страница, било да е тоа рекламирање или видео од веб-страница што ја посетуваме. И во двата случаи, гневот што го носиме внатре почнува да си го прави своето и не принудува да го исфрламе повремениот лош збор, во најдобрите случаи.

Пред неколку недели, ви покажав трик за да спречите овој вид видеа да престанат да играат автоматски преку Safari, што ни овозможува во секое време да ја контролираме репродукцијата на видеата на веб-страниците што ги посетуваме без да се плашиме, особено ако обемот на нашата опрема е над вообичаеното ниво.

Денес на ред е Chrome, прелистувачот Google, кој и покрај лошите перформанси го користат 30% од корисниците на Mac. Овде ви покажуваме како можеме оневозможете ја благодатната автоматска репродукција на видеа во Google Chrome:

 • За да ја запреме автоматската репродукција на која било веб-страница што ја посетуваме, треба да ги внесеме опциите за конфигурација на Chorme со внесување на знамиња Chrome: // во лентата за навигација и притискање на Enter.
 • Следно, одиме во полето за автоматско репродукција и го прикажуваме полето за опции што ни нуди да избереме Потребно е активирање на корисник на документ.

За нешто повеќе од една недела, сакам да ја препорачам Firefox Quantum, најновата верзија на неговиот прелистувач лансирана од фондацијата Mozilla, прелистувач што ни нуди многу подобри перформанси од претходните верзии и дека ништо не треба да му завидува на Хром. Покрај тоа, управувањето со обете јазичиња троши многу помалку ресурси, што влијае на траењето на батеријата. Ако не сте fanубител на Chrome, обидете се со Firefox. Тоа е совет што ќе го цените.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Lex dijo

  на 2-те точки недостасуваше хром: // знамиња

  1.    Игнасио Сала dijo

   Десно Ви благодариме за забелешката.
   Поздрав.