Како да зачувате URL на приклучокот за Mac

Опциите што ги имаме на располагање во Mac за чување веб-страница или специфична адреса, се многу. Во овој случај, она што ќе го видиме е мал трик што ни овозможува да го чуваме во нашиот Mac Dock, без оглед на верзијата на macOS во која се наоѓаме, веб-страница или директна врска со еден клик.

Можно е дека многумина од вас веќе знаат за постоењето на оваа опција во macOS, но сигурно многу други не биле свесни за овој „совет“, па денес ќе видиме како да зачуваме URL во пристаништето на Mac на едноставен, брз и ефикасен начин.

Логично постои опција за додадете ја страницата во омилени со притискање на симболот + што се појавува во лентата за URL, но ова е нешто што сите или скоро сите го знаеме. Тогаш можеме исто така директно повлечете јазиче во лентата за омилени во Safari и дека секогаш кога ќе го отвориме прелистувачот, тој останува на левата страна, фиксиран, за кога ќе ни треба. Но, овој пат она што ќе го покажеме е уште една многу едноставна и брза опција за тоа како да зачувате URL на Mac.

Можете да видите на сликата над сликата на пристаништето во која едноставно влечење на URL-то до ова станува директна врска до нашиот тим. Покрај тоа, таа автоматски станува икона во форма на светска топка што ќе не однесе до врската со еден клик. Врската треба да се однесе на десната страна од приклучокот за да биде зачувана, и вистина е дека ако зачуваме повеќе од една, можеме да ја збуниме иконата, бидејќи во сите случаи е иста.

Ова е брзо решение за да зачувате линк од веб-страница или слично, во никој случај не мора да биде место за зачувување на дневните омилени бидејќи би ја наполниле пристаништето со „светски топки“ и не е потребно. Но, тоа ни служи совршено во случаи кога сакаме да зачуваме одредена врска. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Игнасио dijo

    Благодарам Работи и со влечење до работната површина.