Заштитата на порталот автоматски се ресетира на секои 30 дена

принтер

Apple ја сфаќа безбедноста на вашиот систем многу сериозно и како што веќе знаете, во System Preferences постои цел дел наречен Безбедност и приватност во која управува што има врска со безбедноста на системот. Еден од деловите што можеме да го конфигурираме е познатиот портал.

Тоа е систем осмислен од Apple бидејќи се појави продавницата „Епл Апликации“, така што доколку апликацијата се обидуваме да ја инсталираме нашиот Mac доаѓа од надвор од продавницата за апликации, не можеме да го инсталираме.

Факт е дека „Епл“ не можеше целосно да го затвори системот за овие дејства, бидејќи во спротивно милиони разбеснети корисници ќе доаѓаа кај нив, па она што го направи беше да даде три можности, да бидат избрани од корисникот што ќе ви овозможи да направите повеќе или помалку работи во врска со инсталацијата на апликациите. Трите дела што можете да ги наведете се следниве:

вратар 2

Како што можете да видите, првата опција ви дозволува да инсталирате апликации од Mac App Store. Втората опција ви овозможува да инсталирате апликации од Mac App Store и исто така апликации кои без да бидат во Mac App Store доаѓаат од програмери идентификувани во Apple и затоа немаат малициозен софтвер. Конечно, со избирање на третата опција, системот ви овозможува да инсталирате која било апликација без оглед на потеклото.

Случајот што дојдовме да ви го кажеме денес е дека ако во кое било време сте го измениле однесувањето на Портарот во однос на она што ви го кажавме, сигурно не сте го смениле повторно откако ја инсталиравте таа апликација за која беше потребно прилагодување. Затоа вашата заштита би била трајно оневозможена сè додека не го сторите истиот процес за повторно да го ресетирате.

Apple е свесен за тоа и како со магија, Gatekeeper безбедно се ресетира себеси по 30 дена од измената. На овој начин, системот е повторно контролиран и безбеден откако сте заборавиле да го сторите тоа сами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Динепада dijo

    Забележав при инсталирање на надворешна апликација и мислев дека е грешка, но ова објаснува сè