Заштитете го вашиот Mac со iAlertU

фати-48.png

iAlertU Тоа е апликација на GNU што кога е извршена останува како жител во лентата Mac и овозможува блокирање од далечинскиот управувач на Apple со долго притискање на копчето «MENU» за блокирање на екранот додека се активира алармот. Звукот на алармот е сличен на оној на нормалниот автомобил, но има одредени недоследности што ви даваат верба како бета верзија.

iAlertU Вклучува, како што може да се види на сликата, заштита од пишување на тастатурата, движење на глувчето, приклучување или исклучување на адаптерот за напојување, исклучување на уредите USB / fireWire, затворање на екранот (macBook / MBPRo / Air) и движење ( MbPro и MbAir) бидејќи користи сензори за движење вклучени во оваа опрема. Оваа последна опција е погодна да се користи внимателно бидејќи лесниот и невин допир на табелата каде што се наоѓа ќе го вклучи алармот ако ја оставиме вредноста што ја носи стандардно, па затоа е погодно да се стави барем во прикажаната вредност на сликата погоре За да не се збуни нашиот MacBook Pro и да фрли бројка во канцеларија додека сме на кафе-час.

iAlertU дава можност да испрати преку Apple Mail фотографија на оној кој е пред камерата iShight кога алармот ќе се активира на е-адресата наведена во конфигурацијата. Може да биде вооружен и од менито со апликации (корисно ако немаме далечински управувач) и можеме да го деактивираме со лозинка.

Исто така, се случува од време на време, со долго притискање на копчето «MENU» за да го деактивирате алармот, да не обрнуваме многу внимание и мора да инсистираме неколку пати, но ништо што не дозволува iAlertU да биде добар безбедносен гаџет за нашите маки

Се чини дека работи и за iMacs, Mac Minis и Mac Pro но логично нема да имаме на располагање детектор за движење или затворање на екранот, во Mac Pro и Mac Mini нема да имаме можност да испраќаме фотографија по е-пошта бидејќи тоа го правиме немате камера (ако немате ние сме ставиле).

Совршено работи на Тигар и Леопард (заштеда на мали бубачки).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   mbp13 dijo

  Здраво,
  Јас го инсталирав на macbook pro со снежен леопард и не работи за мене со далечинскиот управувач на Apple. Пред со леопардот ако тоа работеше. Помогнете ве молам.

 2.   mbp13 dijo

  Дозволете ми да објаснам појасно ... програмата работи добро и се вчитува без грешки, можете да ја активирате рачно, но со командата воопшто не прави ништо. Далечинскиот управувач работи добро затоа што ги вчитува сите мултимедијални апликации и се што дозволува далечинскиот управувач во тие апликации се репродуцира без проблеми, освен IAlertU што не прави ништо. Ниту ја активира оваа апликација ниту ја деактивира кога рачно ја активирате.
  Дали знаете дали станува збор за проблем на некомпатибилност со снежниот леопард?

  Честитка.

 3.   mbp13 dijo

  Поддршката ги поврзува развивачите на апликациите каде што тие укажуваат на некомпатибилност на апликацијата со Сноу Леопард.
  http://sourceforge.net/tracker/index.php?func=detail&aid=2846029&group_id=198330&atid=965044

 4.   Bruno dijo

  Влегов во тој линк, ништо не излегува. не може да се преземе

 5.   Хавиер Хернандез dijo

  Извинете, едно прашање, како да го деактивирам, што ќе се случи ако го инсталирам на мојот мак про и екранот ми црне и секогаш кога ќе го допрам мак се огласува алармот и не ми одговара, ништо не се гледа на екранот Целосно е црно и почнува да трепка кога ќе се огласи алармот, како да го деактивирам? Што треба да направам?

 6.   Fredy dijo

  Што е со ... .Инсталирам iAlertU на mmi macbook и тој не работи… оперативниот систем е 10.4.11… .што можам да направам?

 7.   јака101 dijo

  Веројатно нема да работи со Tiger и порано OS X ...

 8.   Хорхе Морлет dijo

  Јас го активирав алармот и немам далечински управувач и не ме праша за лозинка за да го активирам, бидејќи го деактивирам

 9.   Даниел цвеќиња dijo

  Здраво, што се случи е што јас го инсталирам ialertu во мојот макбук, но го активирам и ако работи, но не можам да го деактивирам. Како да го деактивирам алармот ...

  благодарам и поздрав

 10.   Alber dijo

  Мислам дека сме исти, ми функционираше правилно, но не можам да го деактивирам, мора да го исклучам макбукот на груб, бидејќи нема начин.
  благодарам, почит

 11.   jorgeside13@yahoo.com dijo

  Здраво јас се викам Хорхе и ми треба помош noce како да го деактивирам алармот го активирав и веќе го исклучив и вклучив и се активира само пред тоа ооу немам ни далечински управувач ... добро внимавајте ве молам помогнете благодарам чао

 12.   Чаби dijo

  Немам контрола и не можам да го деактивирам алармотMaaa !! always Алармот секогаш го плаќам веднаш хахаха… Не можам да го деактивирам, добра работа е што имам и прозорци на мојот Mac, но сега не можам да влезам оперативниот систем Mac затоа што не можам да го деактивирам алармот ... проклето, да ми помогнете како пред тоа?

 13.   неаждејота dijo

  Можете да го деактивирате iAlertU, само со пишување на лозинката што сте ја поставиле по дифолт, штом алармот започне да се огласува или дури и кога е уште, ја ставате лозинката и таа е деактивирана, !! Во случај некои да го постават прашањето каде да ја стават лозинката? Едноставно напишете и сега, нема да се појави мени каде да ја поставите.

 14.   Здраво dijo

  Здраво, мојот mabook не може да го стори тоа, не можам да го деактивирам, мојот лаптоп, немам контрола, не се сеќавам која е итна !!!!!!!!! 1

 15.   Александар Мелендез dijo

  Фантастично, го имав преземено пред извесно време но досега го ставав на тест ... XD (се деактивира со внесување на лозинка)