Така, можете да го промените рингтонот на iPhone

рингтон на iPhone

Иако iPhone се отвора малку повеќе за програмерите за да можат да ги имплементираат неговите програми и функции, сè уште има одредени задачи кои во основа се многу досадни да се направат со нашиот iPhone. Еден од нив е промената на мелодијата или тонот на iPhone. Да го направите тоа значи да ги изберете стандардните или да преземате апликации од трети страни кои можат да ги направат тие повици поперсонализирани. Но, постојат и други опции можеме да ве научиме сега во ова мало упатство, сигурно ќе бидете благодарни ако штотуку пристигнавте во светот на Apple или сакате да го промените познатиот тритон.

Го избравме сопствениот тон на Apple

Иако понекогаш можеме да го направиме животот многу комплициран за да можеме да го персонализираме нашиот iPhone, понекогаш едноставноста е најдобра. Можеме да најдеме во стандардни мелодии тој звук што најмногу одговара на нашиот карактер или на нашите вкусови. Имајќи предвид дека можеме да избереме од широк спектар на звуци кои се многу едноставни. Единственото нешто што треба да направиме е да ја следиме следната рута за да избереме која мелодија стандардно да ја додадеме на телефонот.

Поставки–>звуци и вибрации–>рингтон–>Го избираме оној што најмногу ни се допаѓа. Не само што ги наоѓаме оние што се стандардно, туку и оние што сме ги купиле во продавницата на Apple. Ако кликнеме на некој од нив, можеме да видиме како звучат.

Забележете го тоа можеме да избереме помеѓу мелодии или предупредувачки тонови. Исто така, во рингтонови ги наоѓаме таканаречените класици.

Ако не ни се допаѓа тонот на ѕвонење на Apple, но сакаме да поставиме различен тон на ѕвонење или прилагоден рингтон

Најлесен начин да го персонализираме нашиот iPhone е да го смениме тонот на ѕвонење на оној што не е стандарден и на тој начин да го избереме оној што го имаме само ние (или не). Една од опциите што ја имаме за да можеме да го додадеме тој персонализиран тон е преку Апликации, трети лица или сопствени на Apple. Тие ја вршат работата наместо нас, а ние исто така можеме да избереме бројни верзии и да го менуваме тонот кога сакаме. Нешто што лично би ме полудило.

Ќе видиме некои опции од овие апликации:

iRingg

Ја користиме апликацијата на Mac, со поврзан iPhone. Можеме да го користиме пребарувачот iRingg и ќе пребарува различни извори како YouTube. Оттука го сечеме делот што го сакаме, прегледуваме како звучи и прецизно сечеме. Можеме да додадеме ефекти кои ги има самата програма. Сега ни останува само да го испратиме тонот на iPhone или да го зачуваме во Finder.

GarageBand

Сопствената апликација на Apple може да ни помогне да креираме сопствени мелодии. Тоа може да биде а верзија создадена од самите нас или можеме да увеземе песна и оттаму можеме да го приспособиме како сакаме, оставајќи го тонот кој најмногу ни се допаѓа.

Создателот на мелодии

Оваа апликација ни овозможува да исечеме кој било сегмент од видео, аудио и ДВД изворни датотеки со цел да ги конвертираме потребните делови во рингтон на iPhone. Со одлична оценка од страна на корисниците, 4,7 од 5, тоа е одлична опција.

Веб-услуга на Ringtone Maker

Во мрежата се сретнавме со Оваа страница што ни помага онлајн да конвертираме датотеки за да ги користиме како рингтон на iPhone. Можеме да избереме датотеки од Google Drive или DropBox. Тие, онлајн, се грижат да го направат останатото. Добрата работа е што е компатибилен со iOS и macOS.

Изработка на сопствен рингтон

Ако не сакаме да правиме или користиме апликации од трети страни, но сепак сакаме да користиме мелодии за да можеме да ги користиме како мелодии, можеме да ја користиме вообичаената опција и користете го рачниот метод што го објаснуваме подолу:

Пред било што. Се сеќавам дека рингтонот може да биде долг најмногу 30 секунди. Многу важен детаљ затоа што ќе одреди кој дел од мелодијата ќе го изберете.

Во овој случај ние зависиме од екосистемот на Apple. Затоа мора да одиме на Apple Music, за да ја добиеме нашата персонализација. Избираме песна од нашата библиотека, внесуваме или влечеме. На овој начин создаваме верзија на која можеме да работиме.

кликнете со десното копче на аудиото и кликнете на Добијте информации и ќе одиме на јазичето опции. Од нас се бара да го додадеме почетокот и крајот на аудио записот што сакаме да го користиме. Затоа е важно, што кажавме на почетокот, најмногу 30 секунди и дека веќе мора да знаеме на која фаза се.

Во Apple Music ќе одиме во File –> Convert –> Направете AAC верзија. Ова е форматот што ќе се користи подоцна за тонот и ќе видиме како е создадена нова аудио песна со максимално времетраење од 30 секунди.

тон максимум 30 секунди

Сега го поврзуваме iPhone со Mac и барајќи во Finder за таа верзија на AAC во табулаторот Locations/General. Повлечете го тој тон на ѕвонење на iPhone и можете да одите. Веќе го имаме нашиот персонализиран тон на ѕвонење во iPhone-от кој чека да го изберете во патеката Поставки означена првично во оваа статија.

Патем запомнете го тоа можеме да го користиме тој тон како повик од одреден контакт, а не како стандардна вредност. Можеме да го избереме рингтонот кога ќе ни се јави некој роднина и само по звукот ќе знаеме дека повикот доаѓа од некој со кој сигурно сакате да разговарате.

Ако одиме во Контакти, ја бараме личноста што сакаме да има свој тон, ги уредуваме деталите за контактот и во рингтон го избираме оној што сме го создале.

Се надеваме дека ова упатство е корисно и дека сега вашиот iPhone е еден од најиндивидуализираните меѓу опциите што ни ги дава Apple, а кои не се многу. Ние го знаеме тоа процесот не најлесниот или најбрзиот во светот, но за приватност и безбедност, Apple сака да го направи тоа на тој начин. Искрено, веројатно на почетокот сакате да го имате тој единствен тон, но со текот на времето дури и ќе го имате секогаш во тишина и верувале или не, живее малку подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.