Зошто на новиот MacBook Air објасни Еванс Хенки

MacBook Air

На почетокот на минатиот месец, во јуни, Apple дебитираше со новиот MacBook Air. Со многу освежен дизајн и внатре и надвор, изненади многумина од нас, за добро. Причината за овој нов MacBook ја објасни Еванс Хенки, кој беше потпретседател за индустриски дизајн на компанијата. Релевантен орган да може да зборува на оваа тема. Интересно е да се знае зошто MacBook Air излегува на овој начин кога можеше да тргне многу различни патишта. Начин да се пријде на мислата на Apple.

Според зборовите на потпретседателот за индустриски дизајн на компанијата, Еванс Хенки, призна дека MacBook Air не е компјутер како сите други. Тој зборува за внимателниот дизајн на компјутерот кој им дал инспирација да создаваат нови бои и како лаптопот отсекогаш бил «провокативен: затоа што започна во студиото кога ги составивме витрините на она што претпоставувам дека би било PowerBook во тоа време.

Односно, од една идеја која никогаш не се снајде излезе друга што беше претставена неодамна. Зборуваме за многу различни теми, но тогаш се спојуваат во заедничка точка. 

Задачата не беше лесна. Бидејќи историјата многу им тежеше на дизајнерите и затоа што тој MacBook Air не беше толку темелно редизајниран од неговото прво објавување, пред неверојатни десет години. Покрај тоа, MacBook Air е најпродаваниот компјутер на компанијата, па одговорноста беше максимална. Како создавање на лаптоп кој има доволно моќ и нови функции и не ги наведува корисниците да зборуваат против него.

Забележлива е дури и грижата за актуелниот дизајн дури и во најмалите детали. На пример, компонентите на MacBook Air се прецизно склопени, така што виткоста на лаптопот е дополнително намалена од претходните модели. Тимот го измери неговиот центар на гравитација за да не се оддалечи премногу налево или надесно. До таа точка на детали зборуваме.

Тоа покажува дека целото месо е ставено на скара за лансирање на овој нов MacBook Air што е сигурно, ќе испише историја. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.