Зошто емотиконите не се појавуваат на iPhone?

Емотикони на iPhone

Ако се прашувате Зошто емотиконите не се појавуваат на iPhone?, во оваа статија ќе ви ги покажеме и причините и решенијата за секој проблем.

Главната причина зошто тие не се појавуваат емотикони на iPhone е затоа што ја избришавме тастатурата на емотиконите. Ако ни недостасуваат само неколку (последниот), тоа е затоа што имаме стара верзија на iOS што не вклучува поддршка за новите или затоа што нашиот iPhone е премногу стар.

Емоџиите и варијантата што Apple ја извади од ракав, Memojis, станаа најчест начин на изразување чувства при конзервација на текст.

Поврзана статија:
Како да пристапите до емотикони веднаш користејќи кратенка за тастатура

Сепак, според мое мислење, им претстои уште долг пат да може да ги изрази истите чувства и сензации како преку GIF.

Зошто емотиконите не се појавуваат на iPhone?

Причините зошто емотиконите не се појавуваат на iPhone Можеме да ги групираме во 3:

Ја отстранивме тастатурата за емотикони

Ако не знаете, не допирајте. И покрај оваа изрека, има многу корисници кои вложете се во поставките за iOS без да знаат навистина што играат.

Емотиконите на iOS се достапни преку тастатурата за емотикони. Ако тастатурата за емоџи не е инсталирана, нема да можеме да пишуваме емотикони во ниту една апликација. Сепак, ова не влијае на прикажувањето на емотиконите во другите апликации.

до проверете дали сме ја инсталирале тастатурата на емотиконите, ќе ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

тастатура за емотикони на iPhone

 • Ние пристапуваме до подесувања на iPhone.
 • Следно, кликнете на Генерално.
 • Во Општо, кликнете на Тастатура > Текладос
 • Ако во списокот со тастатури, еден со име Емоџи не е прикажан, е тоа што го немаме инсталирано.

до инсталирај тастатура за емотикони, ќе ги извршиме следните чекори:

 • Ние пристапуваме до подесувања на iPhone.
 • Следно, кликнете на Генерално.
 • Во Општо, кликнете на Тастатура > Текладос
 • Следно, кликнете на Додадете нова тастатура и ја бараме тастатурата емотикон во прикажаната листа.

Не сме ја инсталирале најновата верзија на iOS

Со секоја нова верзија на iOS, Apple воведува нова серија на емотикони. Овие емотикони се достапни само и за употреба и за прикажување на уреди што ја користат таа или понова верзија.

Доколку добиете било какви емотикони и не се прикажува на вашиот уред, проблемот што го откривме е што не сте го ажурирале уредот на најновата верзија достапна во тоа време.

до ажурирајте го вашиот уред на најновата верзија на iOS достапни во тоа време, мора да ги извршите следните чекори:

 • Ние пристапуваме до подесувања на нашиот на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на Генерално > Надградба на софтвер.
 • Во овој дел, уредот ќе ја прикаже најновата достапна верзија на iOS да го инсталирате на вашиот уред.
 • Кликнете на Преземете и инсталирајте додека нашиот уред се полни и има повеќе од 50% батерија.

Нашиот уред е многу стар

Дури со објавувањето на iOS 5, Apple воведе поддршка за емотикони на iOS. Досега немаше начин да се користат емотикони во социјалните мрежи или апликациите за пораки.

Ако вашиот iPhone, iPad или iPod touch не се ажурираше на iOS 5, немате опција да го користите. Ниту користење на апликации од App Store (тие не се компатибилни со толку стари верзии на iOS), ниту додавање на тастатурата Emojis што Apple ја претстави со лансирањето на iOS 5, бидејќи не е достапна.

Како да пишувате емотикони на iPhone

тастатура за емоџи

Како и тастатурите од трети страни, тастатурата на iPhone стандардно не прикажува достапни емотикони. Ние мораме пристап до режимот на емотикони, до тастатурата за емотикони со кликнување на емотиконите сместени во долниот лев агол.

тастатура за емоџи

Иконата за емотикони ќе се прикажува се додека имаме инсталирани само две тастатури: онаа за нашиот јазик и онаа за емотиконите. Ако имаме инсталирано трета тастатура, иконата за емотикони ќе се прикаже десно од тастатурата што дава пристап до броевите.

Како да отстраните тастатура на iOS

Отстранете ја тастатурата на iPhone

 • Ние пристапуваме до подесувања на iPhone.
 • Следно, кликнете на Генерално.
 • Во Општо, кликнете на Тастатура > Текладос
 • Тогаш лизгајте ја тастатурата налево што сакаме да го избришеме и кликнете Избриши.
 • Ние исто така можеме кликнете на Уреди а потоа кликнете на копчето – што е прикажано лево од тастатурата што сакаме да го избришеме.

Како да ги замените зборовите со емотикони

iOS уредите ни дозволуваат комбинирајте ја традиционалната тастатура со емотиконите да испраќаме пораки каде некои зборови се заменуваат со емотикони, давајќи многу впечатлив хиероглифски изглед со кој можеме да се смееме со нашите пријатели, но и да ги троламе.

Ако сакате заменете ги зборовите со емотикони на вашиот iPhone, iPad или iPod touch, ве поканувам да продолжите да читате.

заменете ги зборовите со емотикони

 • Прво на сите, ние мора Напишете го текстот што сакаме да го споделиме.
 • Следно, ние мора префрлете се на тастатура за емотикони.
 • Автоматски, iOS ќе ги анализира сите зборови во текстот и ќе ни ги покаже со портокалово зборовите кои имаат соодветни емотикони.
 • Со кликнување на тие зборови во портокалова боја, ние автоматски ќе го замениме зборот од соодветните емотикони.
 • Ако зборот има повеќе од едно емотикони, ќе се прикаже кликнување на зборот сите емотикони достапни за тој збор и каде треба да го избереме оној кој најмногу ни се допаѓа.

Како да пишувате емотикони на Mac

користете емотикони на Mac

Емоции не се ексклузивни за мобилни уреди. Како што минуваа годините, и Microsoft и Apple сфатија дека треба да бидат присутни и во десктоп оперативните системи.

Бројот на мобилни апликации кои имаат своја соодветна верзија за десктоп оперативни системи се зголемува и ги ограничува можностите за интеракција при додавање реакции нема никаква смисла.

Ако сакате да ги користите истите емотикони достапни во iOS на Mac, треба да го користите кратенка на тастатура Контрола + Команда + Лента за празно место.

Со притискање на оваа комбинација на копчиња ќе се прикаже мал прозорец, со слична големина на екранот на iPhone, каде што можете да ги најдете, подредени по категории, емотиконите што можеме да ги користиме во зависност од инсталираната верзија на macOS.

Ако ја немаме најновата верзија на macOS достапна на пазарот, не очекувајте дека ќе можете да уживате во истите емотикони достапни на вашиот iPhone, се додека ја имате најактуелната верзија на iOS достапна во тоа време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.