Зумот го следи истиот пат како и Фејсбук

зум

Веќе неколку години и сè додека регулаторните тела не го запираат Фејсбук еднаш и засекогаш, тој ќе продолжи да го прави она што поминува низ носот (да кажам најмалку) со нашите податоци и различните начини на кои ги собира . Стратегијата на Фејсбук во последните години е фрли го каменот и потоа се извини.

Во последниве недели, откако карантинот започна да нè ограничува во нашите домови, апликацијата „Зум“ виде дека расте нејзината употреба, не само меѓу компаниите, туку и меѓу поединци, како Скајп никогаш да не постоел. Најновиот скандал за приватност на зумот, заедно со сите претходни, ја принуди компанијата да се извини.

Како што изјави Матичната плоча пред неколку дена, апликацијата Зум за iOS го користи Facebook Graph API, API кој беше одговорен за собира податоци за употреба на iPhone, без разлика дали ја користевме нашата сметка на Фејсбук за да се најавуваме или го сторивме тоа преку сметка за е-пошта. Зум изјави дека нема знаење за употребата на податоците од тој API. Добро, кажи ми уште една.

Кон овој скандал, мора да ја додадеме и работата на комуникациска енкрипција што прави. Иако е вистина дека разговорите се шифрираат од почеток до крај, видео повиците не се така, па секој со доволно знаење може да ги пресретне, вклучително и вработените во компанијата.

Ова беше најновиот скандал за приватност што ја наполни чашата на некои компании, едукативни центри и особено американската влада, кои престанавте да користите зум за да остварувате видео повици, поради недостаток на транспарентност и безбедност на оваа платформа.

За да се обиде да се извлече од патот, раководителот на зумот се обиде да им се извини на своите корисници заради што не ја исполнуваат заедницата и вашите очекувања за приватност, наведувајќи дека ќе ги замрзнете сите нови функции во следните 90 дена за да ги решите сите проблеми со кои се соочувате.

Единствената валидна алтернатива за зумирање: Skype

Снимајте видео повици од Mac

Ако почнеме да цитираме квалитетни алтернативи, единствениот што ни нуди квалитетно решение е Skype од Микрофот. Skype не бара апликација за работа на кој било компјутер, како што е зумот, но исто така, иако ни нуди и апликација за сите мобилни и десктоп екосистеми на пазарот, вклучително и Alexa и Xbox. Ако работите и со Office, интеграцијата што можеме да ја добиеме со оваа услуга никогаш нема да се најде во зумирање.

Skype ни овозможува да снимаме повици, да го споделуваме екранот и да преведуваме во живо истовремено (идеално за кога соговорниците не зборуваат на истиот јазик). Максималниот број на корисници на видео конференција е 50, за 40-тите што зумот ни ги нуди бесплатно (можеме да направиме видеоконференции до 100 лица со зум ако ја користиме платената верзија).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.