Идниот центар за податоци на Ирска, кој сè уште е во етерот, е поддржан од повеќе од 300 луѓе

Apple доби дозвола за центар за податоци во Ирска

Додека Данска е воодушевена од животот со новиот центар за податоци што штотуку го отворија и идните планови на „Епл“ за создавање нов, Ирска останува главоболка за „Епл“, како и постојана губење пари. За време на изминатиот викенд, повеќе од 300 луѓе организираа митинг за поддршка на центарот за податоци што Apple планира да го отвори во Атина, во округот Галвеј, центар за податоци што ќе чини околу 850 милиони евра. Овој центар за податоци беше лиценциран пред повеќе од две години, но изградбата беше одложена поради постојаните проблеми со кои се соочува компанијата со жителите на тој град.

Овој нов центар за податоци ќе биде одговорен за управување со Apple Music, App Store, Messages, Apple мапи и Siri, покрај тоа што ќе обезбеди многу работни места и за време на неговата изградба и кога ќе стапи во функција. Центарот за податоци, за кој се претпоставува дека има поголема потрошувачка на енергија од Даблин, ќе има еколошко влијание врз лилјаците и јазовците, заштитени видови во областа. Отсекогаш било така главниот проблем со кој се соочи Apple за да ги започне работите.

На митингот и последователниот марш што се одржа изминатиов викенд во градот, жителите беа информирани дека во работите ќе бидат вработени околу 300 лица, а подоцна и околу уште 150 работници кои ќе бидат задолжени за одржување на објектите. Конечната одлука ќе биде донесена оваа недела, одлука што може да го принуди Apple да најде нова страница за овој центар за податоци. Бидејќи Епл првпат се насели во Ирска во 80-тите, бројот на вработени во компанијата порасна од 100 на над 4.000 само во Ирска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.