Избегнете ги датотеките и партициите што ги сакате кога Time Machine прави резервна копија

Време-машина-датотека-0

Времепловот е секогаш едно од најкорисните опции за да ги заштитиме нашите податоци и датотеки во резервна копија без многу да ги комплицираме нашите животи, но понекогаш таа едноставност нè тера да го изгубиме умот и да не ја конфигурираме апликацијата како што треба, така што заштедува повеќе информации отколку што е потребно.

Во овој пост ќе видиме како со само неколку прелиминарни чекори и прилично лесно Можеме да и кажеме на Time Machine кои датотеки треба да се исклучат од резервната копија, така што освен да не се зачувуваат „несакани“ или застарени датотеки, или креирајте преголеми копии што зафаќа премногу простор на дискот.

Време-машина-датотека-2

Првата и најочигледна работа е да ги внесете параметрите за машина за време на горниот дел од екранот, кликнете на иконата и кликнете на „Отвори го панелот за преференции во машина за време“, ќе одиме на дното и ќе кликнеме на Опции, конечно само во тој момент ќе се отвори друг екран каде можеме да избереме кои датотеки или партиции исклучи кога правиш резервна копија.

Време-машина-датотека-1

Откако ќе одбереме што сакаме од прозорецот Пронаоѓач што ќе се отвори, треба само да кликнеме на «Зачувај», така што се применуваат промени и од тој момент таа машина на времето не го копира она што го наведовме.

Како што можете да видите, резервната копија на мојот MacBook зафаќа околу 141,64 GB простор на дискот, така што следејќи ги овие едноставни чекори и исклучувајќи папка со различни видеа и фотографии од многу одамна, успеав да зачувам повеќе од 20 GB податоци, нешто што значеше ден и ноќ за мене затоа што ми требаше простор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.