Како да ги избришете старите пораки од апликацијата macOS Mail

Во моментов, добиваме прашања од голем број медиуми: е-пошта, социјални мрежи, WhatsApp, до тој степен што не можеме ефикасно да управуваме со сите овие информации. Покрај тоа, оваа информација во многу случаи е дуплирана, бидејќи барањето носи одговор и затоа, ние мора да каталогираме, архивираме или избришеме голема количина на информации.

И покрај тоа, е-поштата продолжува да прима најмногу информации. Затоа, можеме да најдеме сметки за е-пошта, со десетици Gb информации, каде повеќето мора да бидат непотребни или барем има поефикасни начини за зачувување на овие информации.

Затоа, денес ќе видиме како да ја намалиме големината на нашите е-пошта, бришење на најстарите е-пошта што ги имаме во апликацијата Пошта macOS, со помош на функција на правила на апликацијата. За ова, мора да ги следиме следниве чекори:

 1. Отворете ја апликацијата пошта.
 2. Оди до параметри, функција пронајдена со кликнување на зборот Пошта во лентата со алатки.
 3. Серија икони ќе се појават на врвот. Изберете го последниот, каде што пишува Правила.
 4. Сега изберете: додадете правило.
 5. Првото нешто што треба да го направиме е додадете име во правилото што ќе создадеме, во мојот случај: Избришете ги е-пораките што ги испративме пред повеќе од 2 години.
 6. Сега во полето: Ако (паѓачкото) се исполнети следниве услови. да изберете сите
 7. Ние сме во најважниот дел. потоа отворете го паѓачкото и одберете: "датум на испорака" тогаш „Дали е супериорен“ и пред деновите ставете ги деновите од кои ќе се бришат е-поштата. Во мојот пример ставив 720 дена, односно скоро две години.
 8. Во делот Изведете ги следниве дејства, изберете од паѓачкото избришете ја пораката. 
 9. притиснете го копчето прифати.
 10. Сега треба да ве праша дали сакате тоа да важи за постојните објави. Имајте на ум дека во овој случај, сите пораки испратени пред повеќе од 720 дена ќе бидат веднаш и неповратно избришани.

Една точка да се има предвид. Поштата ги применува правилата во секое време, само во сандачето. За извршување на оваа функција на фиоката испратен, ние мора да го избереме испратеното поштенско сандаче и да одиме во опцијата: Пораки - Примени правила или користете го кратенка за тастатура Alt + Cmd + L. Во овој случај, ќе се појави порака за да го потврди дејството што сакаме да го извршиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.