Како да извршите нова инсталација на macOS High Sierra 10.13

Дали сакате да го инсталирате macOS High Sierra од нула? Се соочуваме со новиот оперативен систем Apple за Mac и откако ќе го преземеме на нашиот компјутер, може да се извршат два вида инсталации: оној што го нарекуваме Update и оној што го нарекуваме чист или од нула.

И во двата случаи, корисникот ја избира најдобрата опција и очигледно сè ќе зависи од тоа што правиме секојдневно со нашиот тим, ако собереме многу апликации или документи и други. Друг важен податок и во двата случаи, без разлика дали ажурираме или инсталираме од нула, задолжително е да направите резервна копија на нашиот Mac во Time Machine или слично, така што ќе избегнеме главоболки ако нешто тргне наопаку.

Вистината е дека ваков вид важни ажурирања се препорачува да ги правите од нула, иако тоа не е суштинско барање, т.е. Ако не сакате да го инсталирате macOS Sierra од нула, едноставно преземете го од продавницата за апликации Mac и кликнете на инсталацијата. Ве советуваме да инсталирате од нула за да ги елиминирате сите други деинсталирани апликации, грешки или што било што може да му наштети на искуството со новата верзија на системот, но оди напред што не е задолжително, можеме да ажурираме и да одиме.

Инсталација од нула

Во овој случај, она што ќе го направиме оваа година е да оставиме настрана алатка што ќе ни помогне да создадеме диск за подигање од USB или надворешен диск со најмалку 8 GB простор и ние ќе го сториме тоа од Терминал. Првото нешто што ќе направиме е преземете macOS High Sierra од App Store, Кога ќе заврши преземањето, нема да го инсталираме, ќе го затвориме инсталерот со притискање на cmd + Q.

Откако ќе започне преземањето, можеме да продолжиме со процесот на инсталација од нула и тоа е многу едноставно. Форматирајте го и преименувајте го USB во тогаш се отвараме Терминал и го копираме кодот што ќе оставиме овде подолу, ќе не побара нашата лозинка, ја внесуваме и продолжуваме.

sudo / Апликации / Инсталирајте \ macOS \ High \ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / Untitled –applicationpath / Applications / Install \ macOS \ High \ Sierra.app

Подготвени, сега го создадовме инсталерот, останува само да почекаме да се копира новата macOS High Sierra во USB. Форматирањето ќе се изврши автоматски и треба само да го форматираме нашиот внатрешен диск таму каде што е стариот оперативен систем, односно macOS Сиера. Потоа, едноставно со USB или надворешен диск поврзан на Mac, она што треба да го направиме е подигнете со притискање на Alt и инсталирајте го новиот систем macOS High Sierra.

Ажурирање на опремата

Ако сакаме, можеме да ја прескокнеме инсталацијата од нула, едноставно ажурирање на Mac од продавницата за апликации Mac. Она што го прави е да го инсталира системот над она што го имаме и иако е точно дека Apple не спречува да правиме ваков вид ажурирања, ако имаме многу датотеки, апликации и други на Mac, може со тек на време да помине друго бавно Ние исто така познаваме луѓе кои никогаш не извршиле чиста или гребење инсталација на своите Mac и немале никакви проблеми.

Во секој случај, ажурирањето на Mac е едноставно и едноставно мора да го следиме следното чекори означени од инсталаторот за macOS High Sierra. Можеме да видиме дека тие се многу едноставни и во основа е да се даде: следно - следно - следно.

Важно е да се спомене дека резервната копија во овие случаи е исто така важна, може да претрпиме неочекувано прекинување на електричната енергија или друго назадување што го уништува попладнето, а особено документите што ги имаме на компјутерот, па пред да кликнете на копчето за ажурирање По преземањето, тоа е важно е да се изврши а резервна копија со користење на Time Machine или која било алатка што ја сакаме. Ако се сомневате, можете да го користите делот за коментари.

Конечно, разјаснете дека инсталациите од нула можат да бидат нешто покомплицирани За оние корисници кои не се запознаени со Mac или штотуку ја купиле опремата, така навистина ако неодамна имате Mac немавте време да го „вчитате глупости“ затоа најдобро е да ажурирате директно и нема да имате проблем со тоа и вашата опрема ќе работи совршено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

34 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро dijo

  Здраво, имам Imac од 2013 година и откако го форматирав компјутерот и се обидов повторно да го инсталирам OSx, системот ми кажува дека Сиера не е достапна во App Store ...

  И сега тоа?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Алваро,

   дали имате поставено бутабилен USB? имате активен wifi?

   Во секој случај, ако сте ги следеле чекорите, тоа треба да работи за вас, инаку секогаш можете повторно да инсталирате од резервната копија на Time Machine.

   Веќе ни кажуваш

   1.    Алваро dijo

    Здраво, ако имам активен Wi-Fi, но немам креиран USB или копија во Time Machine… и компјутерот е веќе форматиран.

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Погледнете, ние секогаш предупредуваме за резервните копии а?

     Обидете се да го исклучите Mac и кога ќе се вклучи, притиснете Option-Command-R, а потоа ажурирајте на најновата верзија на macOS што е компатибилна со вашиот компјутер

     ти кажи ни

     1.    Алваро dijo

      Факт е дека ги имам безбедни сите важни датотеки, но сакав повторно да го инсталирам ОС од нула ... Ги следев чекорите почнувајќи со Command + R, но при пребарувањето на App Store, ОС веќе не беше достапен ... ако дојдам да знам дека тоа не може да се случи, ми паѓа на памет да ја форматирам вистината.


 2.   Borja dijo

  Добро имав прашање, имам макбук про 2012 и сакав да инсталирам од нула, имам два хард дискови, ссд во кој ги имам инсталирано системот и апликациите и уште еден хард диск во кој ми се допаѓаат фотографии, музика и други , извршете ја инсталацијата од нула, дали се чистат двата дискови? Или само ssd би бил форматиран?

  1.    Алваро dijo

   Здраво, ако имам активен Wi-Fi, но немам креиран USB или копија во Time Machine… и компјутерот е веќе форматиран.

  2.    Маркстер dijo

   Почитувани, само форматирајте го SSD-уредот другиот не е потребен

 3.   Jordорди Гименез dijo

  Здраво Борја, мора да го форматираш само дискот на кој имаш ОС, не го допирај другиот.

  однос на

 4.   Алваро dijo

  Здраво повторно, се обидувам да направам USB во друг Mac со Сиера и кога ќе ја залепам линијата во терминалот ми кажува.
  Мора да наведете патека за јачина на звук.
  Пробав неколку пати ...

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Оваа команда е за создавање на инсталерот за macOS High Sierra, не за macOS Sierra

   однос на

 5.   Алекс dijo

  Навистина, вашите наредби се погрешни, побарајте ја патеката за јачина на звук

 6.   Алекс dijo

  Точното е
  "Судо / Апликации / Инсталирај \ macOS \ High \ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / Untitled –applicationpath / Applications / Install \ macOS \ High \ Sierra.app"

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Изгледа како грешка во скриптите кога го пишувате кодот рачно, нели?

   И командата е иста во двата случаи

   Со почит

   1.    Алекс dijo

    Всушност, јас го копирав и залепив, оној што го ставив е веќе коригиран, веќе имам мој инсталатер за USB 😛 Tks!

 7.   Винстон дуран dijo

  Здраво!!!
  Имам iMac доцна 2009 година, имам инсталирано macOS Sierra и кога се обидувам да ажурирам на macOS High Sierra, добивам грешка was Се појави грешка при проверка на фирмверот ¨

  има ли решение за овој проблем ???

  1.    наполнет dijo

   Винстон здраво, прво направете проверка на прва помош во OS X и проверете го ажурирањето за висока сиера или преземете го повторно. со почит

   1.    Винстон dijo

    Ви благодариме,
    Јас го направив тоа, па дури и го снимив usb за да го инсталирам од 0, но инсталацијата никогаш не завршува и ме враќа да го вратам системот.
    Можеби SSD (SanDisk) не е компатибилен и затоа ја дава таа грешка или не ми дозволува да инсталирам?

    Поздрав,

 8.   Anas dijo

  Ликовите пред директивата «волумен» не се во ред; Се чини дека сите веб-страници го копирале од еден погрешен извор. За да го исправите, отстранете ја цртичката веќе достапна во текстот и заменете ја со две нови цртички. Можете да го користите следново:

  sudo / Апликации / Инсталирајте macOS High Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / Untitled –applicationpath / Applications / Install macOS High Sierra.app

 9.   Ману dijo

  Здраво,
  Кога станува збор за бришење на главниот диск (SSD) од дискови, треба да ставите AFPS или macOS Plus (со регистар)?
  Ви благодариме.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Ако е SSD, можете да ставите AFPS или macOS Plus, кој сакате

   Управувањето со датотеки со SSD вели дека Apple е побрз и подобар со AFPS

   честитки

  2.    Маркстер dijo

   Ману, откако прочита неколку форуми, препорача да ставите macOS Plus (со регистрација) откако ќе заврши инсталацијата, ако го проверите вашиот хард диск, се појавува со AFPS

 10.   Франциско Валензуела Рохас dijo

  Синоќа генерирав USB-погон преку терминал, придонесот е ценет. Сепак, мислам дека ќе почекам неколку дена, бидејќи има програми кои не работат со ова ново ажурирање.

 11.   Винстон dijo

  Здраво!!

  Видов дека некои корисници го имаат истиот проблем што го презентирам сега, се обидов да го ажурирам, но тоа ми дава грешка во проверка на Firnware. Снимив USB за да ја направам инсталацијата 0, но никогаш не заврши со инсталирање и ме испрати на екранот за враќање.

  1.    ИСУС АЛОНСО dijo

   Точно истото ми се случува во макпро 2013 со 1tb owc ssd, се обидов да апдејтирам само и било кое и од нула не успеав или ме оставија на екран со папка и прашалник внатре трепка.

 12.   Раул dijo

  Здраво, во мојот macbook pro од 2012 година, инсталирано високо сиера од нула во партиција, излегува дека неколку клучеви не работат, кога од Сиера нема проблем со тастатурата, имате идеи? ти благодарам многу

 13.   гардел9 dijo

  Добро Сакам да ја преземам High Sierra за да користам надворешен ssd како главен диск на мојот iMac. Факт е дека веќе го имам инсталирано и не ме дозволува повторно да го преземам. Како можев да го сторам тоа за да го започнам целиот процес подоцна?
  Благодарам

 14.   gilberto dijo

  При инсталирање на Mac OS high Sierra, ќе ми побара сметка iCloud, бидејќи ја немам, демек при инсталирање од нула е како да сум го купил како нов.

 15.   gilberto dijo

  При инсталирање на Mac OS high Sierra, ќе ми побара сметка iCloud, бидејќи ја немам, демек при инсталирање од нула е како да сум го купил како нов.

 16.   Alan dijo

  Здраво. Како форматирав macbook Pro, но за време на инсталирањето ОС останува во средина и повеќе не го инсталира. Го оставав со денови да видам дали работи, но не. Исто така, сменете го хард дискот за друг што го имав, но тоа не ми дозволува да форматирам Mac OS (со регистар).

 17.   Мигел dijo

  Здраво

  Извинете за нередот ... дали знаете дали има проблем со инсталирање од нула на партиција што е веќе APFS? Ви благодарам

  на iMAC кон крајот на 2013 година, создавам USB и сè во ред. Почнувам со ALT, избирам USB ... И по неколку минути добивам црн екран што се менува помеѓу глувчето и тастатурата (и не го препознава глувчето)

  Тотално, дека не можев ... Потоа го рестартирам COmand + Option + R ... и потоа ако почне да работи. Ме прашува што сакам да направам, и го форматирам SSD-то да го инсталирам од нула. Прашањето е што SSD веќе го имаше како APFS ... Инсталирај, но гледам во дневникот и има многу грешки, особено поврзани со AFPS ... Вкупно, по околу 15 минути вели дека има грешка, и не инсталира ништо.

  Повторно го правам истото, и резултатот е ист; и не можам да го преформатирам SSD-от во MacO со регистар ... нема да дозволи.

  На крајот морав да се опоравам од Интернет, а потоа и TimeMachine ... и секако, ништо да инсталирам од нула

  1.    Ангел dijo

   Здраво Мигел; Првото нешто што сметаш ми се случува и мене (скоро ми е драго што не сум единствениот) и со истиот iMac модел (крајот на 2013 година) и исто така со SSD хард дискот (во мојот случај го сменив на Apple SAT и ми ставија неофицијален) (што не го препознава глувчето по избирање на партиција за инсталација на USB).

   Дури и отворив разговор со Apple SAT и завршив да го носам на физички SAT (имав три дена додека не истече Apple Care); Во ниту еден од двата случаи тие не го решија или го открија како грешка, така што јас го имам дома, сè што работи совршено, освен тие мали детали.

   Кога го форматирав со Control-Alt-R, повеќе немав проблем, за среќа, секогаш во формат APFS.

   Сепак, на мојот макбук од 2016 година ништо такво не се случува и сè работи нормално; iMac исто така го стори тоа без проблеми пред да ги надгради во High Sierra и APFS.

   Поздрав и со среќа.

 18.   antonio dijo

  Здраво, моето име е Антонио. Ве молам, видете дали можете да ми помогнете, ви благодарам однапред.
  Имам мак мини Јосемит со оперативниот систем Сиера, отидов да го ажурирам и видов дека требаше многу време да се исклучи, сега не започнува.
  Имајте тастатура што не е јаболкото е нормална доверба.
  Имам бекап на надворешен хард диск, но не можам да се подигнам од диск.
  Ве молам, помогнете

 19.   Jозе dijo

  Здраво, јас се викам М. Хозе. Само што купив MacBook Pro и не знам дали можам да инсталирам претходно користени програми како print artist и corel (мислам дека користи друг оперативен систем). Ако е можно, би сакал да ми кажете како да го направам тоа.
  Ви благодарам многу за помошта