Изјава на Apple за плаќања на данок

Главната продажна точка на Apple Store за Mac во САД

Оваа недела видовме на печатот ширум светот, без разлика дали се технолошки или не, вести за плаќање даноци направени од Apple. Во извештајот што одекнуваме во „Јас сум од Мек“, се покажа дека компанијата Купертино на некој легален начин ја изостави плаќањето даноци.

ЕУ го притиска Apple за нејзино вклучување во „Рајски трудови“ е насловот на овој напис објавен од нашиот колега Хавиер Лабрадор, брзо Apple одговара со а официјална изјава што можеме да ја прочитаме во целост по скокот.

Веќе предупредивме дека станува збор за долг документ и дека „Епл“ одговара директно на извештаите на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари, бидејќи во овие извештаи според компанијата Купертино се појавуваат неточности. Ова е целиот извештај:

„Епл“ смета дека сите компании имаат одговорност да ги плаќаат своите даноци, а како најголем даночен обврзник во светот, „Епл“ го плаќа секој долар што го должи во секоја земја во светот. Горди сме на финансиските придонеси што ги даваме за заедниците во кои работиме.
Во овој документ презентираме низа факти како одговор на извештаите од Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари. Бидејќи овие извештаи се појавуваат неточности.
  • Измените што Епл ги направи во својата корпоративна структура во 2015 година беа специјално дизајнирани да ги задржат своите даночни плаќања кон Соединетите држави, а не да ги намалуваат своите даноци на друго место. Ниту една операција или инвестиција не се пресели од Ирска.
  • Далеку од тоа дека е „недопирлив за Америка“, „Епл“ им плаќа на даноците милијарди долари на САД по законска стапка на данок од 35 проценти на приходите од инвестиции во готовина во странство.
  • Ефективната даночна стапка на „Епл“ за нејзиниот приход во странство е 21 процент, лесно пресметана од јавните извештаи на компанијата. Ова момче постојано се држи многу години.
Минатиот месец, како одговор на прашањата на ICIJ, Newујорк Тајмс и други продажни места, Apple ја даде следнава изјава:
"Даночната дебата на Apple не е за тоа колку плаќаме, туку каде треба да платиме. Комо најголем соработник во светотПлативме повеќе од 35.000 милијарди долари данок на добивка во последните три години, како и милијарди дополнителни долари данок на недвижен имот, придонеси за плата, данок на промет и ДДВ. Ние веруваме дека сите бизниси имаат одговорност да ги плаќаат своите даноци, и ние сме горди на финансиските придонеси што ги даваме за заедниците каде што работиме.
Според сегашниот меѓународен даночен систем, даноците на добивка се проценуваат таму каде што се генерира вредноста. Даноците што Apple ги плаќа во земјите ширум светот се засноваат на овој принцип. Огромното мнозинство од вредноста на нашите производи е несомнено генерирано во САД, каде што извршуваме дизајн, развој, инженерство и многу повеќе задачи, за кои повеќето од нашите даноци мора да бидат платени во САД.
Кога Ирска го смени својот даночен закон во 2015 година, ние го исполнивме со промена на живеалиштето на нашите ирски подружници и се пријавивме во Ирска, Европската комисија и Соединетите држави. Овие измени не беа направени за да ги намалиме нашите плаќања на данок во која било земја. Всушност, нашите плаќања кон Ирска значително се зголемија и во последните три години тука плативме 1.500 милијарди долари данок, 7 проценти од сè што земјата собра во данок на добивка. Нашите измени исто така обезбедија даночните обврски во САД да не бидат намалени.
Знаеме дека некои луѓе би сакале да го променат даночниот систем, така што мултинационалните даноци се шират поинаку во земјите во кои работат и знаеме дека подеднакво разумните луѓе можат да имаат различни ставови за тоа како треба да се примени во иднина. Во „Епл“ го почитуваме законот и доколку системот се промени, ќе го почитуваме. Ние силно ги поддржуваме напорите на светската заедница за сеопфатна реформа на меѓународното оданочување и за многу поедноставен систем и ќе продолжиме да ги браниме овие цели “.

Дознајте повеќе за плаќањата на данок на Apple

Низ историјата, Apple дизајнираше целосно нови производи и индустрии со фокус на иновациите. Таа напорна работа и посветеност доведоа до создавање на револуционерни производи и услуги кои значително го подобрија животот на луѓето и создадоа милиони работни места низ целиот свет.
Даночното оданочување на мултинационалните компании е сложено, но постои фундаментален принцип признат низ целиот свет: профитот на компанијата се оданочува според тоа каде се создава вредноста. Организацијата за економска соработка и развој, Ирска, САД и други тела се согласуваат за овој принцип.
1. Apple е најголем соработник во светот, и плати повеќе од 35.000 милијарди долари данок на добивка во последните три години. Apple плаќа даноци во сите земји во кои ги продава своите производи.
Кога клиент купува производ на „Епл“ надвор од САД, профитот се оданочува прв пат во земјата во која се одвива продажбата. „Епл“ потоа плаќа даноци во Ирска, каде што дел од 6.000 вработени кои работат таму ги извршуваат продажните и дистрибутивните активности на „Епл“. Дополнителни американски даноци се должат и кога профитот е вратен.
Ефективната даночна стапка на „Епл“ ширум светот е 24,6 проценти, повисока од просекот за американските мултинационални компании.
2. Огромното мнозинство од вредноста на производите на Apple се генерира во Соединетите Држави, каде што се извршуваат дизајнирање, развој, инженерство и други задачи. Затоа, според сегашниот меѓународен даночен систем, повеќето даноци на „Епл“ мора да се плаќаат во САД.
Во еден референтен документ Минатата година Министерството за финансии на САД изрази загриженост во врска со обидите на европските регулатори да оданочуваат пари што им припаѓаат на Соединетите држави. „До степен до кој овие странски даноци се наметнуваат на приход што не треба да се припишува на предметната земја-членка, овој резултат е многу загрижувачки, бидејќи во пракса ќе претставува трансфер на приходот кон Европската унија од страна на Владата на Обединетите Државите и нејзините даночни обврзници “.
3. Епл има готовина во странство затоа што токму таму продава поголем дел од своите производи. Според сегашниот даночен систем, добивката по оданочување од странска продажба се оданочува во САД. Apple обезбеди повеќе од 36.000 милијарди долари за покривање на одложените даноци во САД. Ова е во прилог на 35.000 милијарди долари што компанијата ги плати данок на добивка во последните три години.
4. Apple работи во Ирска од 1980 година, кога Стив sобс бараше база за проширување надвор од САД. Објектот Корк, Ирска започна со 60 вработени и сега има повеќе од 6.000. Иновациите и инвестициите на Apple поддржуваат уште 12.000 работни места низ Ирска. Во цела Европа, Apple поддржува повеќе од 1,5 милиони работни места.
Кога Ирска го смени својот даночен закон во 2015 година, „Епл“ направи измени во својата корпоративна структура за да се усогласат со него. Оттогаш, сите операции на „Епл“ во Ирска се спроведуваат преку компании со седиште во земјата. Apple плаќа даноци по официјална ирска стапка од 12,5 проценти.
Како дел од овие измени, подружницата на „Епл“, која е сопственик на странски готовина, се пресели во британската зависност од Jерси. со специфична цел да се осигури дека даночните обврски и плаќањата кон Соединетите држави не беа намалени. Оттогаш „Епл“ плати милијарди долари данок на Соединетите држави од приходите од инвестиции на оваа подружница. „Епл“ нема никакви даночни поволности поради оваа промена и, значително, „Епл“ не видел како се намалени своите плаќања или даночни обврски во која било земја од оваа причина.
5. Apple смета дека сеопфатната меѓународна даночна реформа е неопходна и со години се залага за поедноставување на даночните регулативи. Реформата што овозможува слободно движење на капитал ќе го забрза економскиот раст и ќе придонесе за создавање работни места. Меѓународно координиран законодавен проект ќе стави крај на сегашниот конфликт меѓу земјите околу даноците и ќе гарантира правна сигурност за даночните обврзници.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.