Сијалиците IKEA конечно се компатибилни со Apple HomeKit

IKEA сијалички компатибилни со Apple HomeKit

ИКЕА, популарна компанија за мебел DIY со тешко изговорливи имиња, исто така има и додатоци за домот. Шведската компанија знае дека автоматизацијата на домот е иднината. А можноста да ги контролирате сите агли на домот од вашата дланка е успех и добро барање за продажба. Оттука ќе се осмелат да ги пуштат своите паметни светилки «TRÅDFRI».

Овие светилки што можат да се вклучат од далечина и можат да имаат различни бои и да го прилагодуваат нивниот интензитет, се поврзани со бесплатна апликација со која може да се контролираат од далечина. Во август, ИКЕА тврди дека нејзините сијалици можат да се контролираат преку јаболковиот центар (Apple HomeKit). Сепак, ова остана тука, бидејќи навистина беше невозможно да работи со апликацијата Купертино.

Поминаа месеци. И од ИКЕА, како што можеме да прочитаме Работ, вашите паметни сијалици TRÅDFRI сега можат да се контролираат од далечина преку Apple HomeKit. Слично на тоа, и како изненадување, може да се контролира и преку виртуелниот асистент на Амазон, популарната Алекса, истата што можеме да ја најдеме кај паметните звучници на гигантот за онлајн трговија.

За овие паметни сијалици да работат со Apple HomeKit, корисниците мора да ја ажурираат најновата верзија на апликацијата ИКЕА (v.1.2). Таму ќе ги најдете цифрите што ќе треба да ги внесете во системот на Apple за да се контролираат преку конгломератот Купертино.

На крај, потсетете се дека сијалиците «TRÅDFRI» ги продава ИКЕА може да се најде од 10 евра. Постоечки различни модели за да може да се прилагоди на секоја ламба. Додека сите работат со LED диоди и со просечна употреба од 3 часа на ден, овие светилки може да трае 20 години трошејќи до 85% помалку енергија отколку традиционалните светилки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.