ИКЕА Планер за Mac

ИКЕА Планер за Mac

Сигурно ја познавате ИКЕА. Познатата продавница за производство и продажба на мебел е светски позната. И не затоа што е своевидно училиште или курс за да научиме сами да го составуваме мебелот, туку и затоа што е економично решение и нуди голем каталог што ни овозможува да опремиме цела куќа без да посетуваме неколку продавници за тоа И, што е подобро, тие исто така нудат софтвер за да можеме да дизајнираме делови од нашиот дом без да мора да ја напуштаме нашата соба, како што е случај со планер Планер за домови на ИКЕА.

Како што можете да видите на следното видео, со Планер на ИКЕА Домашен планер можеме дизајнирајте како сакаме да биде нашата кујна. Ова малку (малку) ме потсетува на тоа кога го видов брат ми како ја работи својата работа со автокад на универзитет, каде што требаше да дизајнира куќи со нивни врати, батерии, мебел и сè друго. Добрата работа кај овој тип апликации е што тие се многу комплетни алатки, но лошото е што нејзината употреба можеби не е многу лесна за многу корисници. Во секој случај, тој е тотално бесплатен и може да се инсталира во Safari, па што би можеле да изгубиме? Малку време, да. Ние ви покажуваме како да инсталирате IKEA Home Planner во Safari на вашиот Mac.

Минимални системски побарувања во ОС X

Како што можете да видите подолу, ретко ќе се случи да немате Mac компатибилен со овој планер на IKEA. Имајќи предвид дека OS X Lion 10.7.2 беше објавен пред повеќе од 5 години, можеме да бидеме сигурни дека ќе работи било кој Мек од 2010 година наваму, но мојот iMac е од 2009 година и далеку ги надминува минималните барања, како што следува:

 • 1 гигахерц (GHz) или повисок (само за процесори на Intel).
 • Графичка картичка: 128 MB.
 • Резолуција на екранот: 1024 x 768.
 • Широкопојасна интернет-врска.
 • Mac OS X, Lion 10.7.2 или повисок.

Поддржани прелистувачи

 • сафари
 • Chrome
 • Firefox

Како да го инсталирате IKEA Home Planner во Safari

Како додаток што е, инсталирањето е многу едноставно. Само направете го следново:

Инсталирање на планерот на ИКЕА

 1. Ние пристапуваме до вашата веб-страница http://kitchenplanner.ikea.com/ES/UI/Pages/VPUI.htm
 2. Ние го проверуваме полето.
 3. Кликнуваме на ИНСТАЛИРАЈ УРЕД. Willе го преземеме приклучокот во папката „Преземања“.
 4. Ние кликнуваме двапати на преземената датотека. Ова ќе ја отвори сликата на дискот и ќе го видиме следниот чекор што треба да го направиме означен со стрелка.

Икеа планер на Мек

 1. Ние го влечеме приклучокот во папката од десната страна.
 2. Ја ставаме лозинката и го притискаме копчето Enter.
 3. Конечно, ако го имавме отворено Safari, ќе го затворевме, повторно ќе го отворевме и повторно ќе пристапувавме на веб-страницата од чекор 1.

Со цел да пристапиме до планерот, првото нешто што ќе треба да направиме е креирајте сметка на ИКЕА, сè додека го немавме создадено од која било друга причина. Ако не е така, станува збор за пополнување на неколку полиња за да ги добиеме нашите корисничко име и лозинка. Откако ќе се регистрираме, можеме да влеземе нормално.

Јас не сум специјалист за ваков тип апликации, па ако сакате да знаете како работи, најдобро е да гледате видео на ЈуТјуб, како она што претходно го дадов. И, кога веќе не ви треба приклучок, можете да го избришете изведување на чекорите што ги детализирам во следната точка.

Како да го деинсталирате приклучокот за планер на IKEA

Деинсталирање на планерот Ikea на Mac

Деинсталирањето не е толку едноставно, но не е дека е премногу комплицирано. Ние ќе го сториме тоа како што следува:

 1. Го отвораме Пронаоѓачот.
 2. Во горната лента, кликнуваме на "оди".
 3. Ние го притискаме копчето ALT и ќе видиме како се појавува нова папка: Библиотека. Ние го избираме.
 4. Сега бараме и ја внесуваме папката Интернет приклучоци.

Деинсталирајте го Ikea Home Planner на Mac

 1. Ние ја бараме датотеката Вклучи, Поврзи и ние го бришеме.
 2. Ја ставаме лозинката и го притискаме копчето Enter.
 3. Ние го рестартираме Safari.
 • Факултативно: иако не е потребно, бришењето на која било датотека во оперативните системи Mac не е 100% завршено се додека не го испразниме ѓубрето, па ако немаме ништо важно, го испразнуваме.

Ако немате Mac, мора да знаете дека IKEA Home Planner е компатибилен од Internet Explorer 9 од Виндоус Виста до најновата верзија на стариот прелистувач на Мајкрософт. Не е компатибилен со Microsoft Edge или Windows XP Internet Explorer. Ако сте корисници на Linux, и ова е грда навика, нема да можете да го користите овој распоредувач освен ако не го активирате во виртуелна машина на еден од поддржаните оперативни системи.

Па сега знаете. Ако размислувате за реформа на вашата кујна или едноставно сакате да ја дизајнирате онаа што ќе ја најдете во вашиот нов дом, треба да го разгледате планерот на ИКЕА. Секогаш е подобро да се тестира каде да не правиме неред Мораме да го сториме тоа и да жалиме подоцна, или токму во моментот го правиме нередот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.