Ако имате macOS сервер, вашите ажурирања ќе одат побрзо со macOS High Sierra

macOS Висока Сиера сервер macOS е апликација пронајдена во Mac Apple Store. На кратко, тоа ни овозможува да го трансформираме нашиот Mac во сервер за споделување содржина во рамките на мрежата. Тоа е платена апликација, а нејзината цена е 21,99 € во продавницата на Apple, но е совршена за управување со податоци помеѓу уредите. Од ажурирањето на macOS High Sierra, имаме нова функција што ќе спречи да преземаме десетици GB, во секој од уредите. Операцијата ќе биде преземање на верзија на оперативниот систем, а потоа ова е дистрибуирано меѓу сите Mac. За да го направите ова, мора да се активираме споделете меморија за меморија.

Покрај тоа, момците од Купертино ја полираа операцијата во вистински стил на Apple. Администраторот на мрежата мора да ја преземе датотеката со ажурирањето, но останатите корисници не забележуваат никакви промени. Тоа е, како и обично, тие ќе одат во продавницата на Apple и ќе купат, на пример, macOS High Sierra. Разликата се базира на фактот дека, наместо да се преземаат од серверите на Apple, информациите се добиваат од претходно преземената верзија.

Сето ова е можно благодарение на новата опција за споделување на Кеш, што ја имаме на располагање во macOS High Sierra. За пристап до поставките, ние мора:

 • Оди до параметри на системот.
 • Сега изберете Сподели.
 • Последната опција во списокот лево е Кеширање.

Стандардно, тоа е деактивирани. обележувањето на квадрат ја активира функцијата.

Со оваа функција, можеме да ја споделиме преземената верзија на оперативен систем, но и многу повеќе содржина, за пристап до нашата локална мрежа. Специфични:

 • на Ажурирања на iTunes.
 • на купувања направени во iBook Store (совршен избор за прирачници или текстови)
 • на Купување апликации од Mac Apple Store.
 • Содржина на ГаражаБенд.
 • Меморијата за податоци на icloud, и фотографии и документи.

Конечно, ако имате проблеми со просторот што сите овие информации го зафаќаат во вашата меморија, можете да го конфигурирате максималниот простор. На овој начин, најстарата содржина ќе биде избришана. Можете исто така да изберете надворешен уред за зачувување на информациите што ги споделувате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.