Како да инсталирате апликации од неидентификувани програмери на macOS High Sierra

Оперативниот систем на Mac компјутерите отсекогаш се карактеризира со еден од оперативните системи што нудат најмал ризик да бидат заразени од вируси. Но, веќе некое време да бидат дел и затоа што Мек станаа широко користена алатка во сите области, Хакерите се насочени и кон macOS.

„Епл“ е свесна за тоа и годината помина да се обиде да спречи лесно заразување ја отстрани опцијата за да може да инсталира апликации од неидентификувани програмери од Apple, така што не можеме да инсталираме ниту една апликација што не потекнува од Mac App Store како во рамките на програмата Apple.

Очигледно, заедницата започна со работа за да може да го надмине ограничувањето на macOS Сиера и очигледно им успеа, како што ве информиравме пред една година. Новата верзија на macOS, наречена High Sierra, ни ги нуди истите ограничувања, но за среќа можеме да го прескокнеме за да инсталираме која било апликација, без оглед на потеклото. При правењето на овие промени, мора да се земе предвид дека ако не го знаеме изворот од каде доаѓа апликацијата, можеме да ја доведеме во опасност не само безбедноста на нашиот Mac, туку и интегритетот на нашите податоци.

Инсталирајте апликации од неидентификувани програмери на macOS High Sierra

 • Пред сè, мора да одиме на терминалот, бидејќи за да ја додадеме опцијата Anywhere, не можеме да го направиме тоа преку конфигурацијата на системските опции.
 • Откако ќе го отвориме терминалот, ја пишуваме следнава команда: sudo spctl –мастер-оневозможи
 • Пред господарот има две цртички (-) не една.
 • Потоа го рестартираме Пронаоѓачот со командата: Пронаоѓач на Килал и тоа е тоа.
 • Сега можеме да одиме во Системски преференци> Безбедност и приватност и да ја активираме опцијата Било која страница во Дозволи апликации преземени од:

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул Авилс dijo

  Па, благодарам Начо !!
  Бев пред надградба на ХС и пред да претпочитам да видам „какви проблеми“ дава ...

  Mac (21,5 инчи, доцна 2013 година) 2,7 GHz Intel Core i5. 8 GB 1600MHz DDR3.

  Со почит,

 2.   wd dijo

  Здраво, имам проблем и тоа е што кога ја ставам лозинката не ја смета за валидна, (и очигледно не сум згрешил да ја напишам лозинката)