Инсталирајте нови фонтови во OSX

Како да инсталирате фонтови во OS X

Се сеќавам кога се префрлив на Mac: првото нешто што го направив откако го извадив мојот 24 ″ iMac и го вклучив беше… земање на мојот телефон и прашање контакт од мојот MSN како да влезам во MSN Messenger од Mac. Мојот контакт ми препорача да користете Адиум, затоа го барав на Интернет, го преземав и ... Како инсталирате програма? Работата не е без грациозност, бидејќи е едноставна како влечењето на икона во папката „Апликации“ и во таа програма имаше точно цртеж што повеќе или помалку го објасни. Тоа е она што треба да ја смени платформата. Сега кога сум на Mac, сè е поедноставно, како Инсталирајте нови фонтови.

Или грешам (и ова е многу можно) или во Виндоус не беше толку едноставно. Сè е многу полесно на Mac и тоа може да биде проблем ако сме навикнати да го свртиме оперативниот систем околу еден и пол за да ги извршиме наједноставните дејства. Инсталирање на нови фонтови кои се добри за она што сакаме да го напишеме во дадено време е многу интуитивно, но што ќе ви каже некој што требаше да праша на мобилен како да започнете да го користите нивниот Mac ... За да избегнете какво било сомневање, ќе објасниме на чекор по чекор процес.

Како да инсталирате фонтови во OS X

Инсталирање фонтови во OS X

 1. Ние го преземаме фонтот.
 2. Одиме во папката каде што сме ја преземале датотеката. Најчесто, преземена е компресирана датотека.
 3. Отпакувајте ја датотеката со двоен клик на неа.
 4. Сега кликнуваме двапати на датотеката .TTF.
 5. Во прозорецот што се отвора можеме да видиме како ќе изгледа фонтот. Ако има повеќе од еден стил, како што е задебелен или закосен, можете да го видите со кликнување на опаѓачкото мени што вели Редовно на сликата.
 6. Конечно, кликнуваме на Инсталирај фонт и чекаме.

Преглед на фонтови во OS X

Веќе е инсталиран и, ако сакаме, можеме да ги зголемиме или намалиме буквите за да видиме како ќе бидат.

Каде да преземате фонтови за текст за OS X?

Фонтови на DaFont

За да пребарувате за извори, во Јас сум од Мек препорачуваме Дафонт, но можете да пребарувате на друга страница ако го знаете тоа и така сакате. Фонтот што го вклучив на сликите е од DaFont, но, како што ми се допаѓаат и пополнети букви, јас исто така направив нешто што можете да направите: ако знаете како се нарекува предметната буква или како може да се повика, можете направи пребарување на Интернет.

Преземете го фонтот DaFont

Станува збор за барање на името што го сакате, придружено со зборот „фонт“. Во мојот случај, барав „железен момински фонт“. Првите што ги најдов беа исти што можете да ги видите на сликите, но најдов едно со пополнети букви наречено Метал лорд.

Фонт метал лорд

Фонт метал лорд

Како да прегледувате фонтови за текст инсталирани на вашиот Mac

Ако сте од оние корисници кои сакаат да менуваат кој било агол од вашиот оперативен систем, сигурно завршувате со инсталирање на многу видови фонтови. И, што ќе се случи ако подоцна не се сетиме што сме инсталирале? Па, нема проблем. Ние секогаш можеме погледнете ги фонтовите што ги инсталиравме. За ова, треба да го направиме само следново:

Отворена станица OS X

 1. Ја отвораме Launchpad-от со кликнување на него или правење гест на затворање на 3 прста на trackpad (може да одиме и во папката Applications).
 2. Кликнуваме на папката Други.
 3. Го отвораме Типографскиот каталог.

Отворете каталог со фонтови на Mac

Како што можете да видите на сликата, имаме 3 опции:

 • Сите фонтови. Како што сугерира името, сите ќе ги видиме таму.
 • Компјутер. Во овој дел ќе ги видиме фонтовите што се инсталирани со стандардниот систем.
 • корисникот. Ова е делот што нè интересира во овој случај. Иако е исто така точно дека можеме да видиме каков вид букви има компјутерот надвор од кутијата, исто така е точно дека не вреди да се деинсталира. Можеме да погледнеме за да видиме кои типови има, но ништо друго. Во делот Корисник можеме да ги видиме и оние што ги инсталиравме. Ако има некои што повеќе не нè интересираат, можеме да кликнеме со десен клик или со десен клик и да избереме Избриши семејство «Тип фонт», каде што помеѓу наводниците ќе се стави типот на фонт што ќе го избришете. Во случајот на примерот, Метал Лорд (кој, логично, нема да го елиминирам или полудам).

Како да избришете фонт во OS X

Па сега знаете. Ако сакате да пишувате со букви со поголема личност, само треба да ги додадете буквите. Кога го пишував овој пост, се сетив дека во сцената на Виндоус користев еден што навистина ми се допаѓаше: текстовите на пејачот на Металика, Jamesејмс Хетфилд, што се појавува на сите слики на кои тој ги пишува своите текстови. Goingе внимавам на мрежата за да видам дали можам да ја најдам. Каков тип на фонт ви е омилен?

ПС: Го најдов изворот за Хетфилд. Се вика „Изгребан гнев“.

Повеќе информации - Фонтови низ историјата на Apple


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лидија dijo

  Здраво, имам проблем, а тоа е што ме инсталира само во фотошоп. Би сакал да знам дали има каков било начин да го инсталирам за збор и страница. Благодарам

 2.   Mariana dijo

  Здраво, имам нов Mac со верзија 10.11.5 на OS X El Capitan. Отпрвин имав инсталирано фонтови без проблеми во каталогот со текстови, но сега, сите фонтови што се обидувам да ги инсталирам неизбежно даваат сериозна грешка. Истите тие фонтови, преземени од DaFont, ги вчитав без проблеми на мојот стар Mac. Се обидов да деинсталирам некои од оние што претходно успеав да ги направам и повторно да ги вчитам, но сега не можам, се појавува црвената икона за сериозна грешка. Не можам да ги менувам фонтовите затоа што тие се од работни места кои се веќе започнати. Што можам да направам?

  1.    Луис Ромеро dijo

   Истата работа ми се случува Маријана! Не знам како да го поправам тоа! успеавте да го решите?

 3.   Nunu dijo

  Истото ми се случува и мене.
  Нема начин ... Исто така, тие не се вметнуваат автоматски во каталогот Typeface, но тоа го прават кога ќе го инсталирам следниот. Иако се правилно инсталирани (јас го правам тоа 4 на 4 во случај еден да е корумпиран и да даде проблеми), тие не се појавуваат во програмите на Microsoft Office или во програмите iWork (клучни, итн.). Јас можам да ги користам само во Фотошоп. Многу е фрустрирачки, навистина.

 4.   Андреа dijo

  Инсталирав околу 5 фонтови, но кога ќе влезам во канцеларија тие не се појавуваат, не знам на што ќе се должи.