Како да ја инсталирате Сиера од нула

Како да ја инсталирате Сиера од нула

Дали сакаш инсталирајте ја Сиера од нула? Ние го разгледуваме новиот оперативен систем на Apple за Mac и откако ќе го преземеме на нашиот компјутер, она што препорачуваме е да инсталираме од нула за да ги елиминираме сите избришани апликации, грешки или што било што може да му наштети на искуството со новата верзија на систем.

Вистината е дека ваков вид важни ажурирања се препорачува да ги правите од нула, иако тоа не е суштинско барање, т.е. Ако не сакате да го инсталирате macOS Sierra од нула, едноставно преземете го од продавницата за апликации Mac и кликнете на инсталацијата. Пред тоа, исто така ве советуваме да направите резервна копија во случај нешто да тргне наопаку, но во принцип нема повеќе тајна од тоа. Тогаш, ако го читате ова, тоа е затоа што сакате да инсталирате macOS Sierra од нула на вашиот Mac, така Ајде да ги видиме чекорите за да го направиме тоа од бутабилен USB.

Алатка за дискови за инсталирање на пила

Пред сè, потсетете ги сите корисници кои сакаат да го ажурираат својот Mac од нула дека постојат неколку целосно валидни методи за извршување на чиста инсталација но она што секогаш го користиме е алатката DiskMaker што може да се преземе директно од официјалната веб-страница и еве ви ја оставаме врската. Всушност, тоа е метод да се направи USB бутабилен и да може да се инсталира новиот оперативен систем од нула и тој работи многу добро за нас, така што секогаш го повторуваме. Процесот е многу сличен на претходните прилики, но ќе видиме чекор по чекор, така што сè е појасно од самиот почеток.

Важен детал во овие случаи е дека инсталацијата од нула или дури и ако правиме ажурирање на системот директно на тековниот систем, треба да го направиме целиот процес со MacBook е поврзан на рутерот преку кабел и истовремено е поврзан на електричната мрежа за да се избегнат можните проблеми и во преземањето и во ажурирањето.

Форматирајте USB / SD

Првото нешто и ако сакаме да напредуваме во работата додека новиот MacOS Sierra 10.12 е преземен на нашиот Mac, тоа е да извршиме формат на USB или SD картичка 8 GB или повисока што ни треба за чиста инсталација на оперативниот систем за да го поврземе со USB-портата на Mac и да започнеме. Процесот е едноставен и ние само треба да влеземе Алатка за дискови што е во Други папка во рамките на Launchpad. Еднаш внатре избираме USB / SD и кликнете да се избрише, додаваме el Формат: Mac OS Plus (Journaled) и го ставаме името што го сакаме или директно macOS Сиера. USB или SD картичката што се користи за овој процес ќе биде целосно избришана, затоа бидете внимателни со податоците што ги имаме во нив пред да го извршите процесот.

Форматирајте диск за да ја инсталирате Сиера од нула

DiskMaker X

Откако нашите USB / SD се подготвени, алатката DiskMaker е подготвена да ги преземе бутабилниот диск и macOS Sierra за преземање на нашиот Mac, можеме да го започнеме процесот. Со USB / SD поврзан на Mac кликнете на иконата DiskMaker за опцијата за инсталирајте OS X El Capitan (замислуваме дека macOS Sierra ќе се појави наскоро) работи добро со macOS Сиера и кликнете на претходно направеното преземање на macOS Sierra што ќе биде во папката апликации како инсталерот.

Сега не прашува за администраторската лозинка за да ја ставиме и кликнете на продолжете. Сега е време да почекаме да заврши процесот на инсталација на 8 GB USB / SD ако потрае малку тивко, тоа е нормално. Во никој случај нема да ја затвориме програмата, да го исклучиме USB / SD од Mac или да го исклучиме компјутерот. Откако ќе завршиме, можеме да го започнеме чист процес на инсталација на macOS Sierra на нашата машина.

[Ажурирано 22] 

Производител на дискови Ажурирано е за поддршка на macOS Сиера. Но, ако не работи за вас, има корисници кои го извршиле процесот од herramienta ДискКреатор. Оваа последна алатка е многу слична на DiskMaker што се користи за создавање USB.

Процесот може да трае долго, затоа бидете трпеливи со него. Ако завршите со грешка, не грижете се, затоа што алатката не е навистина подготвена за macOS Сиера Алатката сега е ажурирана и процесот оди добро. За ова можеме да погледнеме на USB / SD и ако инсталерот се појави внатре, кликнете на добиете информации за тоа (cmd + i) и треба да зафати 4,78 GB простор. Ако е тоа така, процесот помина добро.

производител на дискови

Инсталирање на macOS Sierra 10.12

Откако ќе заврши процесот на DiskMaker со USB / SD, можеме да преминеме на она што навистина нè интересира, а тоа е системска инсталација на Mac. Да се ​​започне процесот е едноставно како исклучувањето на Mac со поврзан USB / SD и токму во моментот на започнување го држиме копчето Alt За да се појави почетното мени, избираме USB меморија или SD-картичка каде што го имаме инсталатерот за macOS Sierra и тоа е тоа.

Сега е нашиот ред избришете го OS X El Capitan на нашиот Mac и за тоа Ја избираме опцијата Disk Utility и ја бришеме нашата партиција од тековниот OS X оставајќи ја со el Формат: Mac OS Plus (Journaled). Излегуваме од Disk Utility и продолжуваме со инсталирање на macOS Sierra. Откако ќе заврши процесот, сега можеме да уживаме во новата верзија на оперативниот систем со целосно чиста инсталација.

Инсталација на MacOS Сиера

Важни податоци

Ние секогаш ќе препорачаме инсталирање на ажурирања на компјутерите, било да е тоа Mac, iPhone, Apple Watch, Apple Tv итн., а главната причина е безбедноста што ни ја нудат надградбите, како и новостите.

Дали е чиста или свежа инсталација задолжителна? не, тоа не е, но кога и да скокнеме од еден на друг оперативен систем интересно е да се исчисти Mac и за тоа, што подобро отколку да се инсталира од нула. Од друга страна, ако можеме да избегнеме вчитување на резервната копија на нашиот Mac, тогаш подобро, веќе знаеме дека е малку тешко да ги инсталирате сите програми една по друга и други, но мора да мислите дека ова е направено само еднаш една година и нашето Mac и корисничко искуство ќе го ценат тоа.

Јас веќе реков дека постојат неколку методи за да се изврши чиста инсталација или од нула на macOS Sierra на Mac, но мене лично ми се допаѓа оваа за неговата сигурност од година во година и затоа што го имам инсталерот во текот на целата година во случај да има Проблем или неуспех на Mac. Не е суштинско барање да се ажурира Mac од нулаТоа зависи од секоја личност, така што со пристап до Mac App Store, кликнување на преземање и потоа ажурирање, ќе го инсталираме и новиот оперативен систем на нашиот Mac.

Уживајте во macOS Сиера!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

86 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франсис Пена dijo

  Како можам да го преземам од компјутер

 2.   Олга dijo

  Ви благодарам многу за оваа важна информација, бидејќи сакав да ажурирам од 0.

 3.   Јасмина Макијас Перез dijo

  Имам партиција (мислам така се вика) со Виндоус .. правејќи ја инсталацијата како што велат дали би ја изгубил?

  1.    Јасмина Макијас Перез dijo

   Nieves Casas хахаха ме шпионираш !! Како и да е, сигурен сум дека ако го купиш, ќе дојде и ако не ... зависи од тоа каде можат да го инсталираат таму, затоа што во компјутерот за банана ми понудија да го однесам за да го направам со нив во последното ажурирање

  2.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Јасмина,

   Ако инсталирате од нула, ги губите креираните партиции, но потоа можете да ги пресоздадете. Размислете дека инсталирањето од нула значи бришење на сè што имате на вашиот Mac (секогаш со резервната копија) и тоа вклучува партиции, податоци и други.

   Со почит

   1.    енрик Бертомеу dijo

    Iорди мислам дека не се согласувам со тебе, ако кога инсталираш од 0 ја форматираш само партицијата каде оди ОС, другата партиција останува недопрена

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Десно, можете да ја форматирате партицијата macOS, но можно е кога повеќето корисници го форматираат целиот диск, тие да бидат проблеми. Секако, она што јас го препорачувам е да ја оставите само машината за време и во најдобар случај да направите резервна копија на надворешен диск за да го исчистите дискот каде оди ОС и да немате проблем. На овој начин дискот е целосно форматиран и тоа е кога се избегнуваат можни проблеми во текот на целата година.

     Ви благодарам многу за вашиот придонес Енрик

  3.    Хозе Фко Каст dijo

   Прости ми што ќе влезам во твојот разговор, но кривично дело е да инсталираш цреши на мак. Мое мислење еее

  4.    Јасмина Макијас Перез dijo

   Jose Fco Cast хахаха Јас го користам капетанот секој ден, но за студиски цели морав да го најдам својот живот за да можам да ги користам истите програми како на час, а што можев да го направам само со Виндоус, и фала му на Бога, Епл ја дава таа опција (има два оперативни инсталирани системи)

 4.   ФиделВер dijo

  Благодарам, добро е, откако ќе ја започнете инсталацијата од нула, како да ги извлечам апликациите и податоците што ме интересираат од резервната копија?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво ФиделВер, од Mac App Store апликациите заедно со Time Machine можете да ги добиете потребните податоци.

   Со почит

 5.   Ангел dijo

  Ми ја дава оваа грешка:
  Дискот не може да се создаде поради грешка: Настана грешка: -10006. Пронаоѓачот откри грешка: Не можам да го поставам дискот „Инсталирај го OS X El Capitan“ на „DMX_Workdisk“.

  Пробав двапати, без успех.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Ангел,

   е разјаснето во статијата. Оваа грешка е нормална бидејќи алатката првично не поддржува macOS Sierra, но всушност инсталерот е создаден.

   Со почит

 6.   Хуго Дијаз dijo

  Со DiskMaker X, не можете, ова се појавува на крајот -_-

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Уго,

   Грешката е фрлена затоа што ние му кажуваме дека тоа е Ел Капитан и всушност е macOS Сиера, но бутабилниот придружник работи исто.

   Со почит

 7.   мервин16 dijo

  добро
  Ме прашува ASObjC Runner.app
  Што може да биде?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво mervin16,

   Ова го најдов во фак на производителот на дискови:

   Постојано наидувам на грешка на ASObjC Runner (грешка -43. Датотеката ASObjC Runner не беше пронајдена)!
   Овој е доста слабо. Тоа е грешка што се случува случајно со Lion DiskMaker и нема вистинско објаснување, освен некоја грешка при кодирање.

   Единствениот начин што го најдов и може да го отстрани проблемот е:

   Користете Монитор за активност (во / Applicationsl / Utilities) за да се откажете од која било инстанца на ASObjC Runner;
   Рестартирајте го вашиот Mac;
   Повторно проверете дали ASObjC Runner сè уште работи во Мониторот за активност;
   Потоа повторно стартувајте го Lion DiskMaker и обидете се да го изградите вашиот диск.
   Исто така, понекогаш, користењето различна, чиста сесија може да помогне.

   Ако имате некаков увид во овој проблем, контактирајте ме.

   Се надевам дека ќе ви помогне, со почит

 8.   себањо dijo

  Јас добивам грешка кога ќе заврши ... хаха лага! Многу добра статија! Ви благодарам!

  1.    мервин16 dijo

   Постојано ми се случува, но мислам дека е затоа што ја имам инсталирано бета-верзијата на macOS sierra.
   Ви благодарам многу за помошта.

  2.    Jordорди Гименез dijo

   Колку е чудно ... не треба да биде проблем да се инсталира бета-верзијата на macOS Sierra,

   Кажете ни ако најдете решение за другите колеги.

   Со почит

  3.    Jordорди Гименез dijo

   хахаха, ќе бидеш ...

   Ви благодарам!

   1.    начо морено dijo

    Не успеав да извршам проверка на потписот на товарот на инсталерот, дали има помош?

    1.    Мигел де ла Фуенте (@miguelfcaba) dijo

     Ми ја дава истата грешка, јас го исклучив и вклучив и нема ништо инсталирано. Морам да вратам од Време на машината.

     1.    Jordорди Гименез dijo

      Здраво, ажурираната алатка DiskMaker нуди поддршка за macOS Sierra и повеќе не треба да претставува проблем. Во написот е веќе коригирано исто така.

      Поздрав и благодарам


    2.    Цезар Август dijo

     Тоа е затоа што вашиот компјутер излегол од синхронизирање на времето и датумот, направете го следново.

     1º Одете на главниот екран за инсталација, одете во комуналните услуги и отворете го терминалот.
     Ако имате Wi-Fi-врска, поврзете се,

     2º бидејќи сте во мрежата, пишувајте во терминалот,

     „Датум“ Без цитати секако!.

     Timeе се појави времето и датумот ,,,

     3º За да ве ажурираат во точно време од серверот за јаболка, напишете ја следнава команда.

     ntpdate -u time.apple.com и притискање на Return.

     1.    txsantos dijo

      Ви благодариме ЦезарАугусто. вашето решение беше совршено.


 9.   лало dijo

  Добра ноќ. Дали ја бришам само партицијата Macintosh HD или може да го избришам целиот диск без проблеми?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро,

   таму секој корисник може да стори како што сака, препорачувам целосно бришење на дискот (се додека имате копија на Time Machine обезбедена на друг диск), но можете да ја избришете само партицијата на оперативниот систем и да ја инсталирате таму.

   Со почит

  2.    задржи 91 dijo

   Здраво, го направив тоа и со двете програми и веќе ажурирани и постојано ја фрла истата грешка, зошто можам да ја решам? Веќе ми снема опоравување и не можам да инсталирам ништо

 10.   Хуан Хозе Бурсиага dijo

  Отсекогаш верував, погрешно, дека по чистата инсталација треба да претоварам сè со помош на Време на машината, сега разбирам дека не треба да биде така, но само да размислувам да го ставам целиот мој музички диск по диск повторно искрено не прави сакам да ажурирам. Дали навистина мора да биде вака?

 11.   Лав dijo

  Јас го направив процесот на креирање на pendrive со Disk Maker, откако инсталирав околу 7 мин., Се појави грешка: »Не може да се изврши потврда на потписот на оптоварувањето на инсталерот»… дава само опција за прифаќање и се враќа по цена повторно инсталерот, повторно го креирав pendrive, го инсталирав повторно и се појавува точно исто ... ве молам, помогнете.

 12.   Ismael dijo

  Здраво iорди, јас го извршувам целиот процес што претходно го спомнавте и како што коментиравте, добив грешка. Кога ќе ги добијам информациите за тоа (cmd + i), тие ме зафаќаат 4,6 GB, а не 4,78 GB што ги наведовте.
  Морам да претпоставам дека инсталерот не е копиран правилно бр

 13.   Дејвид Г. dijo

  Јас го направив на тврд диск со 3 партиции, кои беа: DMG ПРОГРАМИ, ВРЕМЕ МАШИНИ и OSX ИНСТАЛЕТОР. Ја користев програмата за да инсталирам macOS во партицијата за инсталери на отстранлив диск и што е мое изненадување program Програмата го избриша целиот хард диск и ја посочи партицијата fully За среќа, направив копија од програмите пред ...

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво, ажурираната алатка DiskMaker нуди поддршка за macOS Sierra и повеќе не треба да претставува проблем. Во написот е веќе коригирано исто така.

   Поздрав и благодарам

 14.   Дарег dijo

  Здраво, го правам тоа со новата верзија на Diskmaker X 6 што веќе поддржува macOS Sierra и ми дава грешки. Една од нив е ова:

  Настана грешка: -10006. Пронаоѓачот откри грешка: Дискот „Инсталирај го macOS Sierra“ не може да се постави на „DMX_Workdisk“

 15.   Jordорди Гименез dijo

  За сите оние кои не успеат, обидете се повторно да влезете во Diskmaker и да го креирате инсталерот со новата верзија
  http://diskmakerx.com Ние го ажурираме написот. Лично го инсталирав минатата ноќ и без проблеми, но подобро со ажуриран дискмајкер.

  Со почит

  1.    Дарег dijo

   Со новата верзија добивам грешки.

   1.    Моралот на Виктор dijo

    Здраво на сите. Само што ја преземав најновата верзија на производителот на дискови пред 1 час и постојано ми ја испраќа истата грешка што ја спомнуваат "DMX_Workdisk". Проверив / Volumes и ништо од другите верзии, има само Mac OS sierra. Веќе креирајте го usb повторно, и рестартирајте и ништо. Нешто што работеше за вас?

 16.   киви dijo

  Постојано ми ја дава грешката -10006.

 17.   Соломон dijo

  Добро утро, како да знам за процесот на копирање на macOS Сиера во меморијата?

 18.   Соломон dijo

  Добро утро, за колку време е потребно да се инсталира macOS Sierra во меморијата?

 19.   Хелена Лопез dijo

  Здраво Jordорди!

  Ми дава грешка на: "Не можам да го проверам потписот на носивоста на инсталерот"

  Направив сè со новиот DiskMaker, но тој ми ја дава истата грешка секој пат: С.

  Дајте ми решение ве молам !!!

  Однапред благодарам Jordорди

 20.   Луис Карлос dijo

  Здраво,
  Имам прашање со macOSSierra, дали можете да инсталирате апликации надвор од App Store? Исто така, имам pendrive што се појавува како табела за водич за партиции и не можам да ја избришам. Не ми дава можност да креирам партиција и водич. Мене ми се случува само на тој пендрив. Како можам да го оставам како фабрика?

  Благодарам

 21.   Мигел де ла Фуенте (@miguelfcaba) dijo

  Го инсталирав новиот дискмејкер и ми даде грешка, се обидов да го вратам со Time Machine и ми даде грешка. Сега се обидувам да се вратам во фабрички режим (cmd + R). Theе го видиме пронајдокот …… каде ќе излезе.

 22.   Ricardo dijo

  DiskMaker не работи, јас го користев Install Disk Creator и тој работеше 100%.
  Ви благодарам многу за упатството.
  однос на

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Ви благодариме за придонесот Рикардо, ќе го земеме предвид за идните упатства! Како и да е, мојот DiskMaker работеше добро за мене.

   Со почит

  2.    Дарег dijo

   Благодарам Ричард! Јас не го знаев и без овој проблем и подготвен да инсталирам од 0.

 23.   Алваро dijo

  добро, се обидов да го инсталирам од mac и ја добивам истата грешка "не можев да го проверам потписот на товарот на инсталерот", и ништо.

  некој веќе го има решението

 24.   Jorge dijo

  има начин да се инсталира на мак крајот на 2008 година?

 25.   Jair dijo

  Бидете внимателни со тоа што програмата "DiskMaker" не работи со ОС Сиера. Иако е наводно компатибилна, не продолжува да ги зачувува информациите, ги остава на половина пат (тоа ми се случи). Страдав, сè додека не ја пронајдов другата програма наведена во оваа статија «DiskCreator» и сега сум среќен .. хаха 😀

 26.   Marcelo dijo

  Добро попладне, сакав да преземам директно од продавницата за апликации, така што таа автоматски ќе се ажурира, но добив грешка што вели „овој диск не ја користи шемата за табели со партиции GUID и не знам што да направам. Имам x капетан и добро ми одговара, што треба да направам? благодарам

  1.    задржи 91 dijo

   Јас го создадов со DiskCreator ја добив пораката: «Проверката на потписот на товарот на инсталерот не може да се изврши».
   Јас веќе ја избришав партицијата за обновување и сега не можам ништо да ресетирам, ја добивам само опцијата за обновување преку Интернет, но не ми одговара, не знам што да правам повеќе, само треба да ја однесам на поддршка продавница! 🙁

 27.   Травен dijo

  Искрено, не гледам никаква корист од инсталирање од нула. Дури и оној креиран на оваа страница вели „... кога и да скокнеме од еден на друг оперативен систем интересно е да се исчисти Mac“, така што нема потреба да влегуваме во компликации. Се обидов да отворам една и друга апликација и сè работи совршено. Дури и ако сте „купени“ во App Store, Сиера не се појавува дури и ако веќе сте ја преземале.
  Зошто да го комплицирам животот?
  Поздрав.

 28.   Хавироте dijo

  Здраво
  Да видиме дали некој може да ми помогне затоа што не знам што прави повеќе ...
  Имам macbook pro 13 retina од 2013 година, со кој е во принцип 100% компатибилен. Секако бекап и такви ...
  Имам две инсталации (ажурирања) на Сиера и во двете, откако е инсталиран, тој е замрзнат во лентата за вчитување на почетокот. Во моментов го правам второто опоравување од резервната копија. Но, не се осмелувам да направам трета инсталација, бидејќи се плашам дека ништо нема да се промени.
  Го поминав Clean My Mac, Onyx, неколку антивируси, во принцип сè чисто. 100 GB хард диск ...
  Не знам дали се осмелувам да инсталирам од нула затоа што сум сигурен дека изгубив некоја програма ...
  Дали некому му се случило? Може ли некој да ми помогне?
  Благодарам однапред

 29.   Бруно пастети dijo

  Кога ќе го исклучам макбукот и ќе започне, притискам Alt.Диск-дискот излегува, но не се појавува usb со sierra. Не знам како да направам да се појави. Што правам погрешно?

 30.   Луис Г. dijo

  Сè уште го имам истиот проблем, веќе ги испробав сите алатки споменати погоре за да го направам MacOS sierra бутабилен, се фрла грешката „не може да се изврши проверка на потписот на товарот на инсталерот“ Дали некој најде решение за ова?

 31.   егарсија2в dijo

  Здраво, го имам истиот проблем. Кога завршува инсталирањето на MacOs Sierra од бутабилен USB, добивам грешка „не можам да извршам верификација на потписот на товарот на инсталерот“ и ме вади од инсталацијата. Дали некој знае како да го поправам?
  Ви благодарам многу

 32.   Jordорди Гименез dijo

  Ние го оставаме решението за проблемот "со потпис на носивост ..." https://www.soydemac.com/solucion-la-problema-la-instalacion-macos-sierra-no-se-ha-podido-realizar-la-comprobacion-firma-la-carga-util-del-instalador/

  поздрав и кажи ни

  1.    Ед рдз dijo

   Iорди Ви благодариме за kindубезната помош. Јас ти кажувам дека имам проблем „со потпис на носивост“, сепак решението претставено овде не е за мене, бидејќи датумот и сега податоците се точни. Некој предлог?

   1.    Jordорди Гименез dijo

    Здраво Ед Рдз, иако времето е добро, сменете го рачно. Ова може да го реши проблемот, само барајќи да бидете сигурни дека е во ред, не е доволно. Направете го тоа рачно во Терминал.

    Од друга страна, ако ви го каже тоа, обидете се да ажурирате директно без резервна копија или од стартување преку Интернет. Дали го сменивте дискот Mac? Каков Mac имате?

    Со почит

 33.   Pablo dijo

  Добро попладне, кога ќе се обидам да го инсталирам, добивам грешка велејќи дека веќе имам инсталирано 10.2, но го имам инсталирано капетанот. Некое решение?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво, Пабло,

   дали имате инсталирано бета верзии на вашиот Mac? Ова е чудно што коментирате затоа што верзијата Сиера е 10.12

   однос на

 34.   Иван флорес dijo

  Здраво, добар ден, го направив процесот, но кога инсталирате и лентата за напредок вели „0 секунди останаа“, останува таму, и не напредува или не прави ништо, го сторив тоа еднаш и чекав околу 8 часа, тогаш повторно го направив процесот и трае 3 часа откако тоа се појави и ништо. Што можам да направам? Имам macbookpro 2011 година

 35.   мдг dijo

  Кога се обидувам да го направам USB-то бутабилен, DiskMaker ми ја фрла следнава порака:
  Дали некому му се случува истото? Некое решение?

  1.    Карла dijo

   Здраво, најдовте решение? Истото се случува и со нас !!!

   1.    мдг dijo

    Здраво Карла, да, по многу доаѓања и можев да го решам. Се обидов илјада пати со DiskMaker X и секогаш имав грешка .. Решение: DiskCreator !! 🙂 giveе ти ја дадам врската за преземање и потоа кажи ми како помина. https://macdaddy.io/install-disk-creator/

 36.   Manuel dijo

  останува во празната лента за лого и не прави ништо друго, а потоа во исто време се исклучува и така се повторува. Какво hgfo?

  1.    Роки dijo

   Го имам истиот проблем, кога го проверувам до 4.2 gb и не ми се појавува на дисковите за подигање кога се обидувам да ја рестартирам машината ... добивам само MAcintoch и Recovery ..

 37.   Чема_Хан dijo

  Имам два Imac, еден од 2009 година и еден од 2011 година, дали можам да го користам истиот usb при инсталација со Сиера, за чиста инсталација во секој Imac?

 38.   анабелгитард dijo

  Здраво, имам инсталиран верзија MAC од 2013 година и кога ја ажурирав верзијата во Сиера, не можеше да влезе во оперативниот систем и ја создаде оваа порака „волуменот содржи инсталација на Mac OS или OS x што може да биде оштетена“.
  Она што ме загрижува, знам дека по грешка и прекумерна самодоверба во МАК, никогаш не направив резервна копија.
  Не знам дали IOS Sierra може да се симне на USB (на друг компјутер) и да се инсталира од таму, без да се изгубат податоците.

 39.   Алекс dijo

  Здраво, сакам да сменам во Сиера, но имам Леопард и компјутерот ми е од 2010 година.
  Дали ќе можам да го инсталирам директно од продавницата „Апел“ или мора да ја инсталирам програмата што ја спомнувате прво за да можам да ја исечам пилата?
  Два дена се обидувам да инсталирам голема слика на Леопард и нема да ми дозволи да ја инсталирам на физички диск што го имам во мојот Mac.
  Прочитав на форум дека не можам да ја инсталирам сиерата ако претходно сум го инсталирал Леопардот. Тоа е вистина?
  Случајот дека сум малку заглавен и збунет од тестирањето.
  Што ме советуваш?

 40.   Фелипе dijo

  Не разбирам на што се однесува во делот каде што е форматиран usb, дали треба да поврзам некој usb со mac?
  Ви благодарам однапред; Поздрав

  1.    Нибите dijo

   Здраво, прво го инсталирав капетанот, а потоа го поминав mac os sierra и не го сторив тоа од нула и мојот маак е од крајот на 2009 година

 41.   Фелипе dijo

  Каде е инсталиран MacOS Sierra „претходно“, што наводно се наоѓа во апликациите ????

 42.   Ordордано dijo

  Здраво, само што се надградив на mac os sierra, и кога ќе го вклучам mac-от, сликата на екранот за најавување е празна и нема друга слика, што да направам?

 43.   Андрес Мендоза dijo

  Здраво на сите, откако ги направивте сите горенаведени, мојот MacBookPro од 2011 година не препознава SD картички или PENDRIVE откако направи толку многу со Diskmaker x 7, па дури и со Disccreator. Но, се обидувам да направам чиста инсталација по инсталирањето на Сиера.
  Не знам дали тоа е причината што кога се обидувам да ги изберам дисковите за подигање, не се појавува ниту СД картичка, ниту Пендрив, само Хард дискот што го инсталира мојот лаптоп.
  Може ли некој да ми даде решение да видам дали можам еднаш и засекогаш да направам чиста инсталација?
  Сакам да ја направам таа чиста инсталација затоа што имам проблеми со Mail и други клиенти за пошта. После отворено време, тие се затвораат со тресок.
  Со нетрпение очекувам да слушнам од тебе.
  Ви благодариме.

 44.   јомизо dijo

  затоа што ја добивам оваа порака на мојот Mac «бришење на уредот / тома / USB» ... не ја разбира пораката «настан sysonotf»

 45.   Маикол Калеро dijo

  и каде можам да го набавам инсталерот macOS Sierra?

 46.   Квифар dijo

  Имам проблем при обидот да го инсталирам.
  Ги извршувам сите чекори, но кога ќе го исклучам компјутерот, повторно вклучете го (со подготвен USB за инсталација) и притиснете ALT кога ќе се појави звукот при стартување, Mac не го препознава USB-то како диск за подигнување. Го гледам само нормалниот диск за подигање на компјутерот. Што може да се предизвика ова? Дали има решение?
  Ви благодарам многу

  1.    Јорч dijo

   Здраво Истото ми се случи и мене. Ми требаше време да го пронајдам решението. Ако погледнете на USB (каде имате MacOS, ја гледате иконата Сиера и папката наречена „Алатки“ кога ќе ја отворите, сфаќате дека апликациите имаат знак „ограничување“ и не можете да ги отворите. Овие се многу важни , бидејќи ќе ги користите при форматирање и подигнување на дискот. За да го решам ова, морав да одам на друг USB каде што веќе го имав MacOS El Capitan, да ги копирам тие апликации на единицата каде што е Сиера и само тогаш ме препозна (од притискање на ALT при стартување) Тој не објасни зошто се случи тоа. Мислам дека е грешка на DiskMaker. Ако сакате апликации, испратете ми е-пошта на eonyorch@gmail.com

 47.   Хавиер Алехандро Падиillaа dijo

  Извинете. Се обидувам да инсталирам OS X SIERRA на мојот MAC преку USB .. Кога се обидувам да инсталирам од USB, лентата се движи под јаболкото, но на средина замрзнува и излегува круг на бои што се врти и од таму што не се случува, што можам да направам? Го оставив вака цел ден и не се движи напред, ми се гади од овој проклет MAC

 48.   Jозе Мануел dijo

  Здраво

  Ви благодарам многу за придонесот. Што мислите за преселбата од еден на друг Mac со помош на оваа апликација, во врска со претпочитањето да започнете од нула без да ја вчитате копијата на Time Machine?
  Дозволете ми да објаснам, инсталирајте нов Mac од 0 и мигрирајте ги вашите податоци по стариот Mac од Time Machine.

  Благодарам

 49.   Леатус dijo

  Еј.
  Невозможно е да го направам мојот USB бутабилен (го пробав со еден од 8Gb и друг со 16 GB)
  Јас го пробав со DiskMaker X 6 и добивам грешка «Erasing drive» / Volumes / BO16GB '... »не ја разбира пораката« event sysonof »и оттаму тоа не се случува.
  Го тестирав и со Disk Creator. Ми дозволува да ја изберам единицата што ќе се рестартира, а исто така и инсталерот, но веднаш штом ќе кликнам на копчето „Креирај инсталерот“, тој останува. Јас веќе можам да го погодам копчето 100 пати, што воопшто не прави ништо.
  Јас го пробав и со дискот. Кликнете на InstallESD.dmg, потоа вратете му и доделете му дестинација USB. Ми кажува дека треба да ја истражува изворната слика и кога ќе заврши ќе ми каже „Не можам да го истражувам InstallerESD.dmg (функцијата не е имплементирана)“ Ниту тотално ...

  Јас сум очаен, има ли некој други идеи?

  1.    Леатус dijo

   Пробав само со UNetbootin и ниту. Имаат манија или што?

 50.   Fco. Хавиер dijo

  Добар Jordорди, не спијам 3 дена затоа што се обидов да го ажурирам мојот мини мини. Факт е дека ми кажува дека е ажуриран и кога се обидува да започне се фрлаше цела ноќ и шипката не надминува 2 или 3 мм и не започнува ... Дали има можно решение? Јас гризам и со темни кругови од мало спиење деновиве!
  Однапред поздрав и благодарност

 51.   Brenda dijo

  Здраво, имам 13 инчен макбук про, средина на 2012 година, ја инсталирав сиерата и е фатална. Сакам да инсталирам јосемит и во производителот на дискови се појавува »уредот за бришење не ја разбира пораката настан sysonotf» што можам да направам?