Инсталирајте го фонтот OS X El Capitan на Јосемити

Сан Франциско-фонт-фонт-јаболко-развивачи-0

Писмото од Сан Франциско дебитираше на „Епл часовник“, но не задоволен од тоа, компанијата Купертино одлучи дека треба да биде и онаа главен извор во OS X El CapitanДосега, нешто што веќе го знаевме, но некои немирни корисници на Mac сакаа да го предвидат изгледот на најновиот оперативен систем на Apple и го преместија овој тип на фонт за да може да работи на OS X Yosemite.

Запомнете дека Сан Франциско ќе биде типот на фонт што наскоро ќе ја замени Helvetica Neue како стандарден фонт во iOS 9 и OS X El Capitan. Сепак сЈас сè уште работам која било од стабилните верзии на OS X Yosemite, можете да инсталирате модифицирана копија од фонтот El Capitan во Јосемити.

Извор-сан Франциско-јаболко-Мак-0

 

Мора да се разјасни дека изворот на системот OS X El Capitan е различен од варијантата како што изгледа Apple Watch, иако и двата се Сан Франциско, кој оттогаш е преименуван во компактен Сан Франциско и дека би било наменето за watchOS.

Како и да е, овој извор што ќе ве научиме да се инсталира во Јосемити е „покритие“ од одреден корисник, па може да се појават грешки или различни грешки. Очигледно нема да изгледа исто во Ел Капитан, но оваа конкретно закрпена верзија може да изгледа малку чудна за некои во Јосемити.

Да се ​​фокусираме на инсталацијата, да ја извршиме е многу едноставна, ние едноставно ќе ги следиме овие чекори:

  • Ние ќе го преземеме изворот од овој линк и ќе ја отпакуваме преземената датотека
  • Во Пронаоѓачот ќе притиснеме CMD + Shift + G и ќе ја внесеме оваа патека: / Библиотека / фонтови /
  • Ние ќе ги копираме датотеките во оваа патека
  • Restе го рестартираме Mac за промените да стапат на сила

до вратете ги промените ќе биде доволно да ги знаеме датотеките што ги копиравме и да ги отстраниме од овој директориум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.