Тие инсталираат Mac OS 6.0.1 на Commodore Amiga 500

  пријател-500-мак-2

Кога ги прочитав вестите на средина Набудувачот Мек Сметав дека е спектакуларно и интересно и затоа сакав да го споделам со сите вас. Комодор Амига 500 или попознат како Амига 500, беше компјутер што започна да се продава во 1987 година и престана да се продава во 1991 година. Овој Амига 500 се користеше главно за игри и лична употреба, беше претставен на CES (потрошувачки електронски саем) ) од 1987 година и чинеше околу 600 долари, со мониторот раздвоен.

Овој модел на персонален компјутер Амига 500 беше еден од моите први персонални компјутери и можам да кажам дека поминав часови играјќи со моите пријатели на него. Сега корисник на reddit Има инсталирајте верзија на Mac OS 6.0.1 (објавен во септември 1988 година) и гледајќи ги вестите не можев да одолеам да ги споделам со вас. Овој Amiga 500 монтираше процесор Motorola 68000 кој работи на 7,1 MHz, одиме со прифатлива брзина за тоа време.

пријател-500-мак-1

Не дека помага да се инсталира оперативен систем Mac на постар компјутер како што е Commodore Amiga 500, но интересно е да се знае тоа оваа инсталација може да се изврши во овој вид компјутери толку стари и кои совршено работат денес. Штета што корисникот не направи видео од работата и инсталацијата.

Корисникот направил А. Инсталација на режимот ROM благодарение на A-Max, што овозможува работа со директно поврзување со Amiga. Овој компјутер се натпреваруваше со важните конзоли од стилот Super Nintendo или Sega Megadrive и со полоши хардверски спецификации успеа да земе дел од колачот. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.