Како да ги исклучите известувањата на Mac

Известувања за macOS

Исклучете ги известувањата на Mac или правилно да ги конфигурираме, ќе ни овозможи да избегнеме непотребни одвлекувања што ќе ја зголемат нашата продуктивност секојдневно, особено ако поминуваме многу часови пред Mac.

Со iOS 15 и macOS Монтереј, Apple покажа дека, во одреден момент, двата оперативни системи се осудени да се спојуваат (иако Тим Кук го вели спротивното). Пример се наоѓа во тоа како методот за оневозможи известувања на iPhone практично е исто како Mac.

Најновите верзии на iOS и macOS, вклучува нова функционалност наречена режими на фокусирање. Оваа функционалност им овозможува на корисниците да креираат различни начини на употреба за да ја прилагодат работата на нивниот уред во однос на известувањата што се прикажуваат на екранот и пуштаат некој звук.

Иако многу корисници не обрнаа внимание на овој режим (повеќето од нив го користат само режимот Не вознемирувај), има голем потенцијал и ако го прилагодиме на нашиот начин на живот, можеме целосно да се одмориме од известувањата за iPhone во слободното време.

Покрај тоа, таа е исто така одлична алатка за ни помогне да се фокусираме кога работиме, бидејќи ни овозможува да спречиме социјалните мрежи или апликациите за пораки да ни испраќаат известувања за време на нашето работно време.

Како да ги исклучите известувањата на Mac

Оневозможувањето на сите известувања на Mac е долг и мачен процес, како и Apple не ни нуди ниту едно копче за да ги деактивираме. Наместо тоа, нè повикува да го користиме режимот „Не вознемирувај“.

режим не вознемирувај, исклучете ги сите и сите известувања што ги добиваме на нашиот уред.

Ако нашиот iPhone е управуван од iOS 15 и Mac со macOS Monterey, двата уреди синхронизирајте ја операцијата на режимот „Не вознемирувај“. и останатите начини на концентрација што ги создадовме.

Со вклучување на режимот „Не вознемирувај“, Apple ни дозволува да поставиме колку долго сакаме да се активира: еден час и до ноќ. На овој начин, ќе избегнеме да заборавиме да го деактивираме овој режим и да бидеме отсечени.

до активирајте го режимот „Не вознемирувај“ или кој било друг режим на фокусирање што ги конфигуриравме на нашиот iPhone, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

активирај го режимот не вознемирувај macOS

 • Прво, се свртуваме кон горната лента со менито и кликнете на двата прекинувачи кои се наоѓаат веднаш лево од датумот и времето.
 • Следно, кликнете на копчето Концентрација и изберете го режимот Не вознемирувај.

Но, ако е тоа што го сакате целосно ослободете се од сите известувања за macOS, ние мора да ги извршиме следниве чекори:

 • Кликнете на тркалото со заби што се наоѓа во приклучокот за апликација што ќе ни овозможи пристап до Преференци на системот.
 • Следно, кликнете на Известувања и концентрација.
 • Во левата колона ги избираме апликациите една по една и во десната колона, исклучете го прекинувачот Дозволи известувања.

Apple не ни нуди нема метод за оневозможување на сите известувања одеднаш. Ако било каков вид на известување е вознемирувачко, единственото нешто што можете да направите е да го оставите „Не вознемирувај“ трајно вклучено.

Како да вклучите известувања на Mac

Ако не сме поставиле временски период за автоматско исклучување на режимот „Не вознемирувај“, став оневозможи го, ние мора да ги извршиме следниве чекори:

 • Ние се упатиме кон горната лента со менито и кликнете на двата прекинувачи кои се наоѓаат веднаш лево од датумот и времето.
 • Следно, кликнете на копчето Концентрација и притиснете го режимот Не вознемирувај да го деактивирате.

Како да ги исклучите известувањата на Mac од апликација

исклучете ги известувањата од некоја апликација

Повеќе од веројатно е дека не сакаме секогаш да ја деактивираме секоја од апликациите што сме ги инсталирале на нашиот компјутер. Најверојатно само сакаме исклучете ги известувањата за одредена апликација или игра.

до исклучете ги известувањата на Mac од апликација, ние мора да ги извршиме следниве чекори.

 • Прво, пристапуваме до Центар за известување. За да пристапиме до Центарот за известувања, мора да отидеме до горната лента со мени и да кликнете на датумот и времето.
 • Тогаш ќе бидат прикажани сите известувања што не сме ги прочитале.
 • Ако не сакаме повторно да добиваме известувања од одредена апликација, ставете го глувчето над известувањето и притиснете го десното копче на глувчето.
 • Од различните опции што се прикажани, кликнете на опцијата Деактивирајте.

Од овој момент, апликацијата повеќе нема да прикажува никаков тип на известување. Ако се предомислиме и сакаме апликацијата повторно да прикажува известувања во macOS, мора да ги следиме чекорите што ви ги прикажувам во следниот дел.

Како да активирате известувања на Mac од апликација

Вклучете ги известувањата за macOS

Ако по деактивирањето на известувањата на некоја апликација, видовме како навистина ако ни требаше, се предомисливме или сакаме да се вратиме уживајте во нив, мора да пристапиме до поставките на системот за macOS и да ги активираме со извршување на чекорите што ви ги прикажувам подолу:

 • Најпрво, кликнете на запчаникот кој се наоѓа во приклучокот за апликација што ќе ни овозможи пристап до Преференци на системот.
 • Следно, кликнете на Известувања и концентрација.
 • Во левата колона го избираме апликација од која сакаме да вадиме известувања.
 • Следно, на десната страна, мораме вклучете го прекинувачот Дозволи известувања.

Како привремено да ги стишите известувањата на Mac

исклучете ги известувањата за апликациите

Ако користиме апликација за пораки како што се Slack, Discord, WhatsApp, Telegram или не престанеме да добиваме известувања за нови пораки или нишки за е-пошта, нема потреба да ги оневозможувате известувањата.

macOS, како iOS, ни дозволува привремено исклучете ги сите известувања од апликација. Откако ќе истече временскиот период, апликацијата повторно ќе ни прикажува известувања.

до привремено исклучете го звукот на известувањата на апликацијата мора да ги извршиме следните чекори:

 • Прво, пристапуваме до Центар за известување. За да пристапиме до Центарот за известувања, мора да отидеме до горната лента со мени и да кликнете на датумот и времето.
 • Тогаш ќе покаже тсите известувања не сме ги прочитале.
 • Доколку не сакаме повторно да добиваме известувања од одредена апликација, го ставаме глувчето над известувањето и притиснете го десното копче на глувчето.
 • Од различните прикажани опции, избираме:
  • неми 1 час
  • тишина денес

Се препорачува исклучете го звукот на апликацијата најмногу 1 час за да избегнете пропуштање на други известувања. Ако, по тој час, апликацијата сè уште е досаден фокус на одвлекување на вниманието, можеме да го повториме процесот повторно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.